Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este posibilitatea, in 2010, de a beneficia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este posibilitatea, in 2010, de a beneficia de promovare in functie, conform noii legi a salarizarii ?

Buna ziua
Sunt personal contractual in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Judetean, in functia de tehnician.
In anul 2007 am terminat o facultate, prilej cu care am facut toate demersurile pentru a fi promovat in functie.
Aceasta se putea face, conform legii, prin transformarea postului in post cu studii superioare, dar nu s-a putut la vremea respectiva............
Acum dupa Ordonanta nr.1/2010, mai exista vre-o sansa in acest an ?
Bineinteles! Si legea 330/2009 prevede posibilitatea promovarii conform studiilor absolvite: - Anexa I art. 8:
(8) Absolventii invatamantului superior de lunga si scurta durata, care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare, se incadreaza la gradul profesional imediat superior gradului de debutant, pastrandu-si gradatia avuta la data promovarii, numai in masura in care atributiile din fisa postului au fost modificate in mod corespunzator.