avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este posibilitatea, in 2010, de a beneficia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este posibilitatea, in 2010, de a beneficia de promovare in functie, conform noii legi a salarizarii ?

Buna ziua
Sunt personal contractual in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Judetean, in functia de tehnician.
In anul 2007 am terminat o facultate, prilej cu care am facut toate demersurile pentru a fi promovat in functie.
Aceasta se putea face, conform legii, prin transformarea postului in post cu studii superioare, dar nu s-a putut la vremea respectiva............
Acum dupa Ordonanta nr.1/2010, mai exista vre-o sansa in acest an ?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 11:21, 6 Martie 2010
Bineinteles! Si legea 330/2009 prevede posibilitatea promovarii conform studiilor absolvite: - Anexa I art. 8:
(8) Absolventii invatamantului superior de lunga si scurta durata, care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu un nivel de studii inferior, specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare, se incadreaza la gradul profesional imediat superior gradului de debutant, pastrandu-si gradatia avuta la data promovarii, numai in masura in care atributiile din fisa postului au fost modificate in mod corespunzator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovarea in urma terminarii studiilor superioare Mirela Stinga Mirela Stinga Buna ziua. Sunt angajata a unei institutii de inavatamant din Bucuresti in functia de administrator financiar (cadru didactic auxiliar) cu studii medii treapta ... (vezi toată discuția)
Promovarea personalului contractual alycam82 alycam82 Buna ziua! m-am consultat cu mai multi colegi in domeniu, dar fiecare are alta opinie, tocmai de aceea m-am gandit sa va solicit ajutorul : ,,Promovarea ... (vezi toată discuția)
Transformare post dupa absolvirea de studii superioare buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa stiu in baza carui articol din legea nr330/2009, se poate face transformarea unui post de studii medii in studii superioare dupa ... (vezi toată discuția)