Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... curatela-eliberare act
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

curatela-eliberare act

buna ziua!cine elibereaza actul de curatela?
Curatela se instituie prin dispozitie a primarului locului de domiciliu al persoanei asupra caruia se instituie conform prevederilor art. 152 si urmatoarele din Codul Familiei , la cererea celui care urmeaza a fi reprezentat, a sotului sau, a rudelor, a celor aratati in art. 115, precum si a tutorelui, in cazul prevazut in art. 152 lit. c. Codul Familiei . Autoritatea tutelara poate institui curatela si din oficiu .