Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie copil

Buna dimineata.As vrea sa va intreb,daca,in caz,ca sunt insarcinata si firma ne baga cate doua zile pe luna in concediu fara plata,timp de cinci luni,mai beneficiez de indemnizatie de crestere copil?
Concediul pentru cresterea copilului se acorda, la cerere, oricaruia dintre parintii copilului daca o perioada de 12 luni in ultimul an, anterior datei nasterii copilului, a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit (venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege).
Da.!
In primul rand ati adus la firma adeverinta de unde sa rezulte ca sunteti insarcinata?...Dmv tb sa intruniti venituri impozabile 12 luni anterioare nasterii copilului daca doriti sa beneficiati de aceasta indemnizatie.
Adica,sa inteleg,ca,daca sunt doar doua zile de concediu fara plata pe luna nu ma afecteaza cu nimic?
adik sa intelegeti ca beneficiati de indemnizatie de cresterea copilului la cerere daca ati indeplinit stagiul de cotizare, 12 luni inainte de nasterea copilului.
Dar,nu ma afecteaza daca am concediu fara plata pana la data nasterii copilului?am 12 luni pana nasc,dar osa am si concediu fara plata