Forum Discuţii juridice Executare silită indreptarea erorilor din carnetul de munca
Discuție deschisă în Executare silită

indreptarea erorilor din carnetul de munca

Angajatul cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data de 27.12.2004, si-a dat demisia in 06.11.2006. Pentru acesta SC COM a beneficiat de facilitati conform legii 76/2002 privind sistemul sigurarilor sociale pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca.
Printr-o eroare s-a dispus prin decizia nr 3/ 6.11.2006 incetarea contractului de muncă potrivit art. 55 lit. b) Codul Muncii – cu acordul părtilor, in loc de art 79 al. 1) CM – la demisie, conform cererii angajatului. In carnetul de munca insp ITM a inregistrat art 55b.
Din cauza acestei erori SC COM a fost pusa in executare de AJOFM pentru toata suma care am promit-o drept subventie. SC COM luat legatura cu fostul angajat si au convenit ca acesta sa faca cererea in instanta pentru indreptarea acestor erori, dar acesta pe fond a renuntat la judecata.Instanta a pronuntat hotarirea cu drept de recurs.
intrebare:
credeti ca va fi admis recursul in sensul in care sa fie facuta corectarea carnetului de munca pentru a nu plati AJOFM-uli banii primiti?
cum ar trebui sa fie facut si in baza carui art de lege
pai ...ar trebui sa depuneti demisia salariatului in instanta (hartia in sine pe care este trecut temeiul de drept al incetarii raporturilor de munca)
Daca angajatorul a emis decizia de incetare a c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. , atunci si cei de la ITM au scris acelasi lucru ...
Se poate face o decizie de revocare a acelei decizii si apoi sa se emita o alta decizie a incetarii c.i.m. in baza art.79 alin.1 C.mun. ...

P.S.
vedeti ce inseamna confundarea demisiei cu incetarea c.i.m. cu acordul partilor ...:)
Din punct de vedere procesual credeti ca angajatorul are calitatea de a face recurs?, acesta ar putea fi admis?
laur67