Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto cu victima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto cu victima

O cunostinta de a mea a fost condamant la 1 an si 3 luni cu suspendare, hotararea inca nu este definitiva, dar in urma cui putin timp a avut un accident de masina cu decesul victimei. poate fi acuzat de ucidere din culpa, chear daca nu a fost vina lui. dar in cayul asta poate sa dispuna executarea pedepsei cu inchisoarea?
si daca da? cum se va face asta?
se va cita acasa sa se prezinte la penitenciar s au .. cum? va multumesc!
Va exista un proces in urma caruia se va stabili gradul de vinovatie a celui ce a produs accidentul.
Persoana respectiva va avea calitatea de invinuit sau inculpat si va fi citat sa se prezinte la proces la locul de domiciliu sau daca acesta va fi arestat, citarea se va face la locul de detinere.
Urmare documentelor incheiate la locul evenimentului,s-a format dosar penal
Cercetarile si probele ce urmeaza a fi administrate,urmeaza sa conduca la incadrarea faptei si individualizare vinovati
Persoana in cauza,va fi citata in vederea audierii
elena02 a scris:

O cunostinta de a mea a fost condamant la 1 an si 3 luni cu suspendare, hotararea inca nu este definitiva, dar in urma cui putin timp a avut un accident de masina cu decesul victimei. poate fi acuzat de ucidere din culpa, chear daca nu a fost vina lui. dar in cayul asta poate sa dispuna executarea pedepsei cu inchisoarea?
si daca da? cum se va face asta?
se va cita acasa sa se prezinte la penitenciar s au .. cum? va multumesc!

Daca s-a pronuntat o pedeapsa cu suspendare nu trebuie sa se prezinte la penitenciar.
Nu va merge la inchisoare.
Adica a scapat de executarea pedepsei in regim de detentie.

avocat Claudiu Lascoschi
elena02 a scris:

O cunostinta de a mea a fost condamant la 1 an si 3 luni cu suspendare, hotararea inca nu este definitiva, dar in urma cui putin timp a avut un accident de masina cu decesul victimei. poate fi acuzat de ucidere din culpa, chear daca nu a fost vina lui. dar in cayul asta poate sa dispuna executarea pedepsei cu inchisoarea?
si daca da? cum se va face asta?
se va cita acasa sa se prezinte la penitenciar s au .. cum? va multumesc!

Va rog frumos sa scrieti clar si sa povestiti care este situatia.
Din cate inteleg eu cunostinta dvs.a fost condamnat prima data 1 an si 3 luni cu suspendare,apoi a condus un autovehicul si a facut un accident cu victima.

In aceasta situatie,cunostinta dvs.va fi judecat pentru ucidere din culpa conf.art.178 al.2 c.pen.,pedeapsa prevazuta de lege fiind de la 2 ani la 7 ani.
In aceasta situatie,instanta va revoca masura suspendarii conditionate a executarii pedepsei,in temeiul disp.art.83 al 1 c.pen.iar la pedeapsa aplicata initial (de 1 an si 3 luni)se va adauga si noua pedeapsa ce ii va fi aplicata pentru ucidere din culpa,in situatia in care acesta se afla in interiorul termenului de incercare.
Deci ca sa raspund la intrebarea dvs., in urma pronuntarii hotarararii,la ramanerea definitiva a acesteia,instanta poate emite un mandat de arestare pentru ambele pedepse cumulate,moment in care va fi arestat si depus la penitenciar.
Exista insa prevederile art.83 al.3 c.pen,pe care instanta le poate aplica, situatie in care fiind vorba despre comiterea unei infractiuni din culpa,aceasta ii poate acorda ,in functie de circumstante,tot o pedeapsa cu suspendare,nemaipronuntand revocarea suspendarii pentru fapta comisa anterior,considerand ca isi au aplicabilitatea si disp.art.38 c.pen(infractiune comisa din culpa,care nu atrage starea de recidiva).
Angajati un avocat care sa il ajute sa beneficieze de aceste ultime prevederi.