Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie-prelungire preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie-prelungire preaviz

In cazul in care se depune o cerere de demisie cu preaviz si angajatul continua munca dupa expirarea termenului de preaviz, ca urmare a unui acord tacit intre parti se poate considera ca angajatul a renuntat la demisie sau doar ca a acordat un termen de preaviz mai mare angajatorului?
se poate orice varianta, daca si angajatorul o accepta.
mai repede ca a renuntat la demisie. prin urmare isi infirma demisia.
Dar daca angajatorul e deacord, poate pleca oricand.:)
1. Pai daca angajatorul era de acord sa plece atunci nu se ajungea la situatia de a "expira" preavizul, era incetat CIM demult (din ziua depunerii demisiei :P).
2. "acord tacit intre parti" - partile pot revoca acel act, ce mai conteaza ce "se poate considera"???
Cred ca si preavizul are o limita.S-au impacat,a renuntat la demisie.:P