Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale planuri de paza
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

planuri de paza

Buna seara ,
Lucrez intr-o unitate si raspund de serviciile pe care le presteza o firma contractoare de paza pentru aceasta unitate . Efectivul de agenti de paza ai societatii specializate de paza este in jur de 200 , dispozitivul de paza fiind format din patrule auto , posturi fixe si mobile . Datorita numarului mare de obiective al unitatii ( peste 700 ) care se gasesc pe o suprafata de peste 200 kmp , au ramas unele obiective din unitate care nu au fost prinse in planul de paza . De curand a avut loc un furt la unul dintre aceste obiective ( abandonat , izolat si nefunctional) dar cu valoare de peste 15000 RON , valoare care se afla in invenarul mijloacelor fixe al unitatii . Vreau sa stiu daca conform prevederii legii 333/2003 organele de politie din localitatea de unde s-a produs furtul poate sa sanctioneze unitatea la care lucrez in urma plangerii pe care o voi transmite . Este mai bine sa nu transmit plangere pentru furtul savarsit de autori necunoscuti ? Mentionez ca sunt fortat de superiori sa anunt politia , dar cu acordul acestora nu au fost prinse obiectivele in planurile de paza .
Datorita faptului ca au ramas aceste obiective abandonate de 15 -20 ani , izolate si nefunctionale ( dar cu valoare de inventar ) si pe care nu am putut sa le prind in planul de paza , pot sa sesizez telefonic autoritatile din zona , fara sa transmit plangere ? Pentru furturile cu autori necunoscuti din obiectivele prinse in planul de paza sunt obligat sa transmit plangere dupa ce am sesizat telefonic autoritatile ?
Va multumesc !
Trebuie sa faceti plangere daca doriti sa va constituiti parte civila impotriva autorilor furtului in vederea recuperarii a pagubei