avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general urgent, vanzare fier vechi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

urgent, vanzare fier vechi

E prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari. Am dezmembrat un mijloc fix, pe baza procesului verbal incheiat de comisia de inventariere. Mijlocul fix esta amortizat in totalitate. ( o masina). Am radiat-o de la politie, de la fisc. Masina dezmembrata am dus-o si vandut-o la fier vechi (remat), unde s-au facut actele necesare si factura de vanzare fier vechi. Banii imi vor fi virati in banca de catre firma de fier vechi. Ce inregistrari fac in contabilitate?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: florentyna , utilizator 19:15, 14 Martie 2007
Se scoate din inventar masina, pe baza PV de Casare

% = 2133(valoarea de inventar)
2813 (valoarea amortizata)
6583 (daca exista valoare neamortizata)
Daca societatile sunt platitoare de TVA (atat vanzatorul cat si cumparatorul), se face factura cu taxare invesa
411=7583 valoarea negociata, fara tva
4426=4427 tva aferent
Incasarea, va fi numai pentru valoarea fara tva.
Daca societatea nu este platitoare de tva,
411=7583 cu valoarea totala negociata.
Succes
nu uitati fondul de 3% retinut din valoarea facturii fara tva.
% =212
281
658
in urma casarii iti reulta deseuri
346=711
le tii in stoc pana le vinzi
711=346
te descarci de ele cand duci fierul vechi la remat
411= 703 val fara tva
vinzi fierul vechi
4426=4427
taxare inversa
635=411 taxa de3% fond de mediu
5121=411 diferenta de incasat (val fara tva- fond mediu)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casare mijloace fixe natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua, in luna decembrie am casat mijloace de transport si le-am dus la fier vechi , eu am facut urmatoarele inregistrari in contabilitate si nu stiu ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva la casare mijloace fixe romicichi romicichi buna ziua. Am casat in septembrie 2009 un camion care a intrat in ianuarie 2007,avand urmatoarele date: valoare inventar=8500(7143+1357-TVA), amortizare in ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix ionica34 ionica34 Buna ziua!As dori sa stiu care este monografia contabila pentru vanzarea unui autoturism in cazul meu amortizat integral si scoaterea lui din evidenta ... (vezi toată discuția)