Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajustare TVA la casare mijloace fixe
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajustare TVA la casare mijloace fixe

buna ziua. Am casat in septembrie 2009 un camion care a intrat in ianuarie 2007,avand urmatoarele date: valoare inventar=8500(7143+1357-TVA), amortizare in 281.3=4762, valoare neamortizata=2381. Din casare au rezultat deseuri pe care le-am predat la Remat.Am facut urmatoarele inregistrari:
281.3=2133 4762
658.3=2133 2381
4111= % (inca nu stiu valorile,deoarece dezmembrarea se va face la remat
703 ,il vor cantari acolo si apoi voi face factura)
Am facut ajustarea TVA conform art. 149 din CF, adica: (1357:5)*3ani=814
Am urmatoarele nelamuriri:
1. care este articolul contabil pentru ajustarea TVA(e corect 635=4427) ?
2. Cheltuiala din 635 este deductibila? dar cea din 658.3?
3.Cum facturez pe factura catre Remat taxa de mediu 3% si cum o contabilizez?
4. Trebuie sa ma incarc in gestiune cu deseurile rezultate din casare (346=758.3)
si apoi cum descarc gestiunea (6583=346) sau o trasform mai intai in marfa?
Va rog sa ma ajutati. Va multumesc.
-descarcare gestiunii
281.3 = 2133 4.762
658.3 = 2133 2.381

-ajustarea TVA
1357x 3/5= 812
635 nedeductibil = 4427

-Vanzarea
411 = 703 valoarea deseurilor inclusive fondul de mediu
Mentiunea “taxare inverse” fara a se inscrie taxa

Art.160 CF
(2) Bunurile şi serviciile pentru livrarea sau prestarea cărora se aplică măsurile de simplificare sunt:
a) deşeurile şi materiile prime secundare, rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deşeurilor industriale reciclabile, republicată, cu modificările ulterioare;
b) bunurile şi/sau serviciile livrate ori prestate de sau către persoanele pentru care s-a deschis procedura de insolvenţă, cu excepţia bunurilor livrate în cadrul comerţului cu amănuntul
(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri prevăzute la alin. (2) furnizorii sunt obligaţi să înscrie menţiunea "taxare inversă", fără să înscrie taxa aferentă. Pe facturile primite de la furnizori, beneficiarii vor înscrie taxa aferentă, pe care o evidenţiază atât ca taxă colectată, cât şi ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Pentru operaţiunile supuse măsurilor de simplificare nu se face plata taxei între furnizor şi beneficiar.
Norme metodologice
(3) În cazul livrărilor/prestărilor, prevăzute la art. 160 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv pentru avansurile încasate, furnizorii/prestatorii emit facturi fără taxă şi înscriu în factură menţiunea "taxare inversă". Taxa se calculează de către beneficiar şi se înscrie în facturi şi în jurnalul pentru cumpărări, fiind preluată atât ca taxă colectată, cât şi ca taxă deductibilă în decontul de taxă. Contabil, beneficiarul va înregistra în cursul perioadei fiscale 4426 = 4427 cu suma taxei aferente.
(4) Înregistrarea contabilă 4426 = 4427 la cumpărător este denumită autolichidarea taxei pe valoarea adăugată, colectarea taxei pe valoarea adăugată la nivelul taxei deductibile este asimilată cu plata taxei către furnizor/prestator. Prevederile acestui alineat sunt valabile pentru orice alte situaţii în care se aplică taxare inversă.

Beneficiarul va plati mai putin cu 3% reprezentand fondul de mediu.
5311 = 411 incasarea mai putin fondul de mediu
635 = 411 cota de fond de mediu retinut de colector

Norme CF
716. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Prin casarea unui mijloc fix se înţelege operaţia de scoatere din funcţiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia şi valorificarea părţilor componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului.

-658.3 este cheltuiala deductibila

Raspuns katica: "Jos palaria!"
=D>=D>=D>
Oranina Dumitru, Contabil
Multumesc mult Katica. Multumesc Consilieru.
katica a scris:

635 nedeductibil = 4427

va rog sa-mi explicati si mie de ce 635 este o cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit si unde se inregistreaza in decont ajustarea tva aferenta casarii bunului de capital (la ce rand)

multumesc!
o societate care are in stoc materii prime in valoare de 120000 ron cu cifra de afaceri sub 35000 euro vrea sa devina neplatitor tva. cum se procedeaza in acesta situatie cu tva dedus la stocul de materii prime. se face ajustare?cum puteti sa ma ajutati cu o monografie contabila .multumesc anticipat.