Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu datorii in procedura insolventei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu datorii in procedura insolventei

O societate comerciala de tip SRL isi inceteaza activitatea la numai un an de la infiintare datorita dificultatilor economice.Nu inregistreaza profit ci dimpotriva,datorii la bugetul de stat si la alti creditori privati.Administratorul decide sa faca cerere la instanta pentru intrarea in procedura insolventei,forma simplificata,avand in vedere ca societatea nu are bunuri materiale nici bani in contul bancar.Dupa declansarea acestei proceduri,ce se intampla cu datoriile firmei,avand in vedere ca administratorul-asociat nu raspunde decat in limita capitalului social subscris si varsat? Se mai recupereaza si cum? De la cine? In ce modalitate? Va multumesc anticipat.Cu respect,Eugen Crismaru.
pai, in functie de administrarea efectuata se poate solicita si raspunderea administratorului, in cazul in care acesta detine oarece bunuri:((
Daca deciziile au fost date in frauda firmei, administratorul va avea probleme. Altfel, poate sta linistit. Statul nu pierde nimic la aceasta afacere, cel mult nu-i mai intra niste bani in cont, bani care, daca nu sunt deturnati, sunt cheltuiti pe prostii cum ar fi ceasuri marca "Blaga", autoturisme VW Tuareg (pentru sinistrati) si multe altele.
Tin sa multumesc foarte frumos celor doi colegi care mi-au trimis opiniile lor! Intr-adevar,administratorul judiciar/lichidatorul va trebui sa faca,in momentul in care va intocmi un asemenea raport referitor la cauzele si imprejurarile care au dus la starea de insolventa,si dovada ca administratorul,cu rea credinta,a luat decizii in actul de conducere a societatii,in scopul fraudarii acesteia.Stim cu totii cat de greu este,in practica judiciara,sa dovedesti reaua credinta a cuiva! Cu atat mai mult cu cat din actele firmei nu reiese decat ca s-au luat decizii si s-au luat masuri doar in interesul societatii si in realizarea obiectului de activitate al acesteia. In sfarsit,vom vedea ce va mai fi! Succes tuturor si sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Cu respect,Eugen.
Va doresc din suflet Craciun Fericit si La Multi Ani.
Mos Dumitru Costel.
=D>

Tin sa multumesc foarte frumos celor doi colegi care mi-au trimis opiniile lor! Intr-adevar,administratorul judiciar/lichidatorul va trebui sa faca,in momentul in care va intocmi un asemenea raport referitor la cauzele si imprejurarile care au dus la starea de insolventa,si dovada ca administratorul,cu rea credinta,a luat decizii in actul de conducere a societatii,in scopul fraudarii acesteia.Stim cu totii cat de greu este,in practica judiciara,sa dovedesti reaua credinta a cuiva! Cu atat mai mult cu cat din actele firmei nu reiese decat ca s-au luat decizii si s-au luat masuri doar in interesul societatii si in realizarea obiectului de activitate al acesteia. In sfarsit,vom vedea ce va mai fi! Succes tuturor si sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Cu respect,Eugen.

Un judecator sindic de la Neamt, un om aparte, ca sa nu spun chiar deosebit, a zis intr-o sedinta, unei avocate sau consiliere nu stiu exact, desi eram in sala:"domnisoara buna credinta e pentru manualele de drept"
Cred ca mai mult de atat nu se poate spune. Si am sa va spun ca este vorba despre dl. judecator Sava, si fac aceasta dezvaluire pt. ca nu sunt din Neamt si pur intamplator ma aflam in sala.
De aceea am sustinut ca e un om aparte , a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume:P