Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acte false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acte false

am si eu o problema, lucrez la o institutie finantatoare in cadrul unui magazin, intr-o zi s-a prezentat o doamna si un domn cu o adeverinta de venit falsa, adeverinta era pe numele domnului, eu am verificat actele si am trimis datele pt aprobare la sediul central, cererea a fost aprobata contractul l-a semnat doamna pe motiv ca domnul este plecat din localitate, dupa cateva saptamani s-a descoperit falsul si sa facut plangere la politie si s-au trimis si actele (adeverinta si contractul) am fost chemat si eu si am dat o declaratie in care am recunoscut cele intamplate, eu nu am stiut ca adeverinta este falsa. Care sunt riscurile la care sunt expus.
in ce a constat verificarea facuta de catre tine?
Cei doi vor fi trimisi in judecata pentru asociere in vederea comiterii de infractiuni iar tu vei raspunde pentru neglijenta.
dar de ce esti asa sigur ca e neglijenta?si de unde ai scos-o cu asocierea?
old_habits_die_hard, utilizator
adeverinta trebuia sa fie completata in intregime fara corecturi, stersaturi sau caractere ingrosate, sa existe pe ministerul de finante, datele din buletin sa fie corect completate...si cam atat.
ai avut vreo intelegere cu autorii inselaciunii?