Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... implinire preaviz zi nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

implinire preaviz zi nelucratoare

Daca termenul de preaviz, calculat pe zile calendaristice, se implineste intr-o zi nelucratoare ( sambata), cim inceteaza la acea data sau in prima zi lucratoare (luni)?
cim inceteaza in fapt in ultima zi lucratoare din perioada pentru care s-a incheiat iar in drept, in ultima zi calendaristica a perioadei
Deci eu in decizia de incetare voi scrie incepand cu data de...(duminica) inceteaza contractul individual de munca al...
Termenul de preaviz este de min 15 zile lucratoare. Deci, decizia se face incepand cu ziua de luni'