avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de cand calculam numarul de zile?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de cand calculam numarul de zile?

Buna ziua,

Am doua intrebari, poate stupide, insa asa ma leg mereu de amanunte:

1. Angajatul isi da demisia specificand 'incepand cu data de 21 august...' (cu titlu de exemplu)
Cele 15 sau 30 de zile de preaviz, incep a se numara din data de 21 august, sau din ziua urmatoare?

2. Facem decizia de incetare a CIM. Conform preavizului, ultima zi de munca este 18 august (cu titlu de exemplu). In decizie scriem 'incepand cu data de 18 august inceteaza' sau 'incepand cu data de 19 august inceteaza'? Ultima zi fiind 18, inseamna ca CIM inceteaza din 19, corect?

Multumesc
1. Cand salariatul face notificarea de demisie nu ia in calculul preavizului si ziua cand semneaza notificarea. deci cele 15 zile calendaristice de preaviz incep cu a doua zi.
2. Incetarea CIM se face cu data imediata expirarii celor 15 zile de preaviz. daca ultima zi de preaviz este 18 august, CIM inceteaza cu 19 august.
1. Data de început a termenului de preaviz este data notificării de către salariat a încetării contractului individual de muncă.

2. Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz... 18 august.
De regula, cand calculam un termen, numararea zilelor incepe din ziua urmatoare. Conform acestei reguli, daca inaintarea demisiei (insemnand notificare) se face pe 21, prima de zi de preaviz este 22.

Raspunsurile de mai sus se contrazic la ambele intrebari. Cum se procedeaza de fapt?
Multumesc
De regula, in demisie se precizeaza data ... incepand cu data de ... de la aceasta data se calculeaza termenul de preaviz.
Iar in Codul Muncii se prevede ca incetarea c.i.m. va avea loc la expirarea termenului de preaviz.
Parereile sunt impartite.

Conform regulilor din codul de procedura civila cele 15 zile se numara fara ziua de inceput si cea de sfarsit.
Dar in practica nu prea se respecta acest mod decalcul in cazul preavizului de demisie.
De ce? nu stiu...

Eu , de exemplu am repsectat de obicei jumatate de reguala:
adica am considerat:
-data depunerii demisiei ca prima zi de preaviz (am avut discutii neplacute cu angajati care sia-u depus demisia in ultimul minut al zieli de lucru, care au insisitat ca acea zi se numara ca zi de preaviz :D )
- iar data incetarii contractului ca prima zi nelucrata dupa efectuarea celor 15 zile.

Alte discuții în legătură

Intocmirea deciziei de incetare a contractului de munca Gianina - Claudia Gianina - Claudia Incep prin a multumi tuturor pentru ajutorul acordat Am o nelamurire cu privire la cum se intocmeste decizia de incetare a unui contract si daca ma ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in revisal desfacere c.i.m. level level Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare. La ce data trebuie sa transmit desfacerea ... (vezi toată discuția)
Demisie datata in zi nelucratoare rrramor rrramor Pot inchide un CIM pe baza unei demisii pe care angajatul a datat-o cu data unei zile nelucratoare? Cand o pot inregistra eu in registratura? Multumesc (vezi toată discuția)