Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completarea registrului inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completarea registrului inventar

cum se completeaza degistrul inventar daca inventarierea a fost facuta in luna octombrie?
cand trebuie vizat la DGFP?
ce aveti ? societate sau pfa ?
institutie publica
imi pare rau, eu nu va pot ajuta ... nu stiu ce aplica institutiile publice similar omef 3512 pentru societati comerciale
Din cite am vazut, omef 3512 cu formularele tipizate sint aplicate de cei de la art 1 din legea contabilitatii, iar institutiile publice sunt la art 2 din legea contabilitatii
1 . registrul inventar nu se mai vizeaza de mult la finante.
2 . in baza listelor de inventariere din octombrie , se intocmesc liste de inventariere la 31.12.2009 ,actualizate cu intrarile si iesirile din octombrie pana in decembrie si numai daca in decizie ordonatorul de credite specifica ca inventarul din octombrie se poate constitui ca si inventar de sfarsit de an .
3 . se numeroteaza paginile si nu se rup iar greselile se corecteaza prin taierea cu o linie, scris deasupra corect , data si semnatura.
4. totalurile din liste pe elemente de patrimoniu , sa fie egale cu soldurile din balanta
5 . mie mi-l scoate programul , il indosariez impreuna cu listele de inventariere si scriu pe dosar REGISTRUL- INVENTAR
6. cum se completeaza :
Nr.crt I Cont I Elemente inventariate I Valoare contabila I Valoare de inventar I Diferente din revaluare(daca e cazul)