avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completarea registrului inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completarea registrului inventar

cum se completeaza degistrul inventar daca inventarierea a fost facuta in luna octombrie?
cand trebuie vizat la DGFP?
Cel mai recent răspuns: vidiva , utilizator 16:51, 12 Martie 2010
ce aveti ? societate sau pfa ?
institutie publica
imi pare rau, eu nu va pot ajuta ... nu stiu ce aplica institutiile publice similar omef 3512 pentru societati comerciale
Din cite am vazut, omef 3512 cu formularele tipizate sint aplicate de cei de la art 1 din legea contabilitatii, iar institutiile publice sunt la art 2 din legea contabilitatii
1 . registrul inventar nu se mai vizeaza de mult la finante.
2 . in baza listelor de inventariere din octombrie , se intocmesc liste de inventariere la 31.12.2009 ,actualizate cu intrarile si iesirile din octombrie pana in decembrie si numai daca in decizie ordonatorul de credite specifica ca inventarul din octombrie se poate constitui ca si inventar de sfarsit de an .
3 . se numeroteaza paginile si nu se rup iar greselile se corecteaza prin taierea cu o linie, scris deasupra corect , data si semnatura.
4. totalurile din liste pe elemente de patrimoniu , sa fie egale cu soldurile din balanta
5 . mie mi-l scoate programul , il indosariez impreuna cu listele de inventariere si scriu pe dosar REGISTRUL- INVENTAR
6. cum se completeaza :
Nr.crt I Cont I Elemente inventariate I Valoare contabila I Valoare de inventar I Diferente din revaluare(daca e cazul)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inventar magazin mixt mdogaru27@yahoo.com mdogaru27@yahoo.com Ce pasi trebuie urmati dupa ce s-a facut inventarul in magazin? Cum se inregistreaza, se completeaza registru-inventar? Multumesc. (vezi toată discuția)
Completare regisreu de inventar pfa - 2016 Dragos90ro Dragos90ro Buna Ziua Sunt PFA neplatitor de TVA -> domeniu de ativitate comert ( cod caen 4791 si 4799 ) - produsele comericalizate provin din afara UE ( China ) ... (vezi toată discuția)
Registrul inventar ContSters245954 ContSters245954 Buna ziua, As dori sa ma lamureasca cineva daca si conturile de amortizari se trec in registru inventar si daca da pe ce baza se face inventarierea lor? ... (vezi toată discuția)