Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare succesiune

matusa a decedat la 19 oct.1974. Mostenitor testamentar este un nepot care a decedat la rindul lui in ziua de 01 iulie 1975. Dansul a avut casatoria la 31 mai 1975. Daca sotia supravietuitoare are vocatie succesorala stiind ca mostenirea nu a fost acceptata. Din masa succesorala evident nu face parte imobilul nationalizat in anul 1950. si nici nu este mentionat expres in testament, doar prin sintagma " orice alte venituri de pe urma celor testate". In baza L.112/1995 si L.10/2001 a depus notificare fratele decedatului. Ce dreptuiri au persoanele interesate. Semneaza JAKI
puteti va rog sa fiti mai clar. Care sunt persoanele interesate?

matusa a decedat la 19 oct.1974. Mostenitor testamentar este un nepot care a decedat la rindul lui in ziua de 01 iulie 1975. Dansul a avut casatoria la 31 mai 1975. Daca sotia supravietuitoare are vocatie succesorala stiind ca mostenirea nu a fost acceptata. Din masa succesorala evident nu face parte imobilul nationalizat in anul 1950. si nici nu este mentionat expres in testament, doar prin sintagma " orice alte venituri de pe urma celor testate". In baza L.112/1995 si L.10/2001 a depus notificare fratele decedatului. Ce dreptuiri au persoanele interesate. Semneaza JAKI

Care matusa a decedat?
succesorul testamentar avea descendenti sau ascendenti in viata?
ce scrie in testament?
care ar putea fi persoanele interesate?
nu am inteles nimiccccccc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:((:((

asa am zis si eu. Care sunt frate persoanele alea interesate ?
Si de unde stie ca nu a acceptat testametul ?

asa am zis si eu. Care sunt frate persoanele alea interesate ?
Si de unde stie ca nu a acceptat testametul ?

Ma bucur ca esti alaturi de mine :))
Pai sa facem lumina... ca nu e asa de complicat daca stai sa analizezi putin:

1. Este vorba de un imobil nationalizat - care "evident" in anul 1974 nu putea face parte din masa succesorala pentru ca nu exista in patrimoniul defunctei.

2. Mostenitor testamentar este un nepot. Nu ai precizat ce fel de mostenitor - sa presupunem ca a venit singur la mostenire... un caz fericit...

3. Mostenitorul testamentar a decedat la aprox. 8 luni de la moartea matusii, fara sa-si fi manifestat dreptul de optiune succesorala. (zici ca nu a acceptat-o, in mod sigur nici nu a facut act de renuntare)

Acum se pune problema daca sotia alaturi de ceilalti succesori mostenesc prin retransmitere si patrimoniul matusii sau doar pe cel al sotului, respectiv fratelui, etc. (in continuare presupunem ca nepotul a venit singur la mostenire)

Pai daca nepotul nu si-a manifestat dreptul de optiune, succesorii pot sa-l manifeste in locul lui doar in termenul in care ar fi putut si el sa-l manifeste (6 luni), ori trebuie sa dovedeasca instatei ca raposatul... a acceptat mostenirea in termen. Dpdv al Codului Civil sotia si fratii il mostenesc doar pe el nu si pe matusa.

Acum din pct de vedere al legilor mentionate de tine, stiu ca se opereaza o repunere in termenul de prescriptie -doar cu privire la bunul care face obicetul reconstituirii dreptului de proprietate- de la data depunerii cererii...dar poate iti raspunde cineva care se pricepe la revendicari/retrocedari... Ori o sa ma documentez eu mai tarziu ca la five o'clock tre sa ajung undeva...
o_mores, utilizator