avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa recurs unde ma adresez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa recurs unde ma adresez?

tatal meu a murit si m-am judecat 4 ani cu cea de-a doua sotie a lui pentru procentul ce mi se cuvine din cele 2 case pe care le-a dobandit impreuna cu tatal meu. In primul proces am castigat una din case, urmand sa-i platesc diferenta sotiei tatalui meu. La recurs ia dat ei ambele case urmand ca ea sa-mi dea o sulta. Problema mea este ca la evaluarea casei ea a pus un pret f. mic, daca luam eu casa vanzand-o la pretul real castigam dublu.
Unde mai ma pot adresa dupa recurs? Doresc sa deschid un nou proces.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Martie 2010
moisemarin, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:11, 10 Martie 2010
din pacate,mergeti din nou in instanta
valoarea casei nu a fost stabilita de ea ,ci de un expert desemnat de instanta
atentie la termenul ptr recurs
da expertul ei a dat o valoarea f. mica si al meu nu a mai putut trage valoare prea mult in sus. Pretul final hotarat de instanta este la mijloc, dar nu este cel real, cel al pietei.
Recursul reprezinta cale odinara de atac ,prevazuta de art 299-316 Cod procedura civila
Caile de atac,superioare recursului sunt caile extraordinare
-contestatia in anulare art 317-321 Cprc
-Cevizuirea hotararilor art 322-328 Cprc
-Recursul in interesul legii si recursul in anulare art 329-330 Cprc
Pretul mentionat este apreciat de catre expert dispuse de instanta
In baza probelor angajati avocat
S-a cam terminat cu sansele dvs.
Nici la CEDO nu cred ca ati avea sanse dar daca aveti dreptate poate veti castiga acolo.
In tara nu veti castiga...pentru ca nu se mai poate.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Cai extraordinare de atac impotriva unei sentinte irevocabile supreme.house supreme.house In urma cu ceva timp am primit o amenda de la itm am contestat procesul verbal la judecatorie si am cistigat dupa care itm-ul a facut recurs la tribunal si sa ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila camelia2008 camelia2008 Cine imi poate spune ce inseamna exact hotarare definitiva si irevocabila? Cum se poate ataca aceasta hotarare?In ce cazuri se poate ataca? Multumesc. (vezi toată discuția)