Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... definitiv sau stagiar?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

definitiv sau stagiar?

O persoana care si-a dat recent definitivatul in functia de consilier juridic, si la luat, a luat examenul de admitere in barou.
Acesta va fi avocat definitiv sau stagiar?
stagiar.
se pare totusi ca aintrat av. definitv, desi nu are 5 ani#-o

IMPOSIBIL legea prevede o vechime minima de 10 ani!
Eu cred ca e posibil.
Art. 19 alin. (2) si (3) din Legea 51/95
Si alin.2 si alin.3 ale art.19 fac trimitere expresa la art.16 alin.2 adica exact textul care prevede vechimea minima de 10 ani.