avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Calcul concediu medical cod 01
Cel mai recent răspuns: rocriss , utilizator 20:25, 27 Martie 2010
Pentru a primi raspuns la aceasta intrebare este nevoie de mai multe amanunte.
Cod 01 este boala obisnuita si calcul este facut in functie de mai multe criterii,pot sa va spun atit doar ca se plateste in proportie de 75% atit de angajator cit si de casa de asigurari de sanatate.
Baza de calcul la care se aplica procentul de 75% este:

veniturile lunare din ultimele 6 luni : nr. de zile lucratoare din perioada respectiva = media veniturilor zilnice

media veniturilor zilnice x 75% x nr de zile lucratoare din concediul medical = indemnizatia bruta concediu medical

la indemnizatia bruta se aplica retineri (CAS, somaj, impozit)

La concediile medicale initiale, primele 5 zile calendaristice se suporta de societate, restul de FNUASS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Stefanaana Stefanaana Buna ziua! Sunt insarcinata si am intrat in concediu medical din 18.07.2016 - 07.09.2016 boala obisnuita cod 01, din 08.09.2016 am intrat in prenatal cod 08. ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie pentru concediul medical Christina16 Christina16 Buna ziua! M-ar ajuta tare mult daca mi-ati spune ce salariu urmeaza sa primesc pe perioada concediului medical. Mentionez urmatoarele: sunt angajata firmei ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical angelica82 angelica82 Doresc sa stiu daca patronul imi calculeaza corect concediul medical. In luna August de pe data de 01 pana pe 06 am avut concediu de odihna.De pe 07 ale lunii ... (vezi toată discuția)