Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Calcul concediu medical cod 01
Pentru a primi raspuns la aceasta intrebare este nevoie de mai multe amanunte.
Cod 01 este boala obisnuita si calcul este facut in functie de mai multe criterii,pot sa va spun atit doar ca se plateste in proportie de 75% atit de angajator cit si de casa de asigurari de sanatate.
Baza de calcul la care se aplica procentul de 75% este:

veniturile lunare din ultimele 6 luni : nr. de zile lucratoare din perioada respectiva = media veniturilor zilnice

media veniturilor zilnice x 75% x nr de zile lucratoare din concediul medical = indemnizatia bruta concediu medical

la indemnizatia bruta se aplica retineri (CAS, somaj, impozit)

La concediile medicale initiale, primele 5 zile calendaristice se suporta de societate, restul de FNUASS.