Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despagubiri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despagubiri

Buna ziua.Am obtinut trimiterea in judecata a unei persoane,pt. o infractiune,impotriva careia m-am constituit parte civila cu suma x.
As dori sa stiu in ipoteza in care instanta obliga persoana respectiva la plata sumei(integrela sau partiala),cum as putea executa silit acea persoana (daca ar refuza plata)
Va multumesc.
Dupa pronuntarea hotararii in favoare dvs,solicitati instantei de judecata ,investirea hotararii cu formula executorie dupa care ,contactati executor judecatoresc
Acesta va solicita incuviintarea executarii silte si va desfasura procedura legala de executare
Nu exista garantia ca debitorul va putea fi executat
Prin intermediul executorului,in cel mai rau caz nu as putea obtine poprire pe salariu?
Poprirea pe salariu este una dintre modalitatile de executare silita. Prin ce modalitate il veti executa silit pe debitor ramane la latitudinea executorului judecatoresc.
Va multumesc.