Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rasp delictuala contract de asistenta jur
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rasp delictuala contract de asistenta jur

S-a depus impotriva clientului o plangere pt savarsirea infractiunii de inselaciune. A fost incheiat un contr de asistenta juridica pentru reprezentarea acestuia in fata organelor de politie. Procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale. Acum clientul doreste sa-si recupereze cheltuielile facute cu acea plangere de la cei care au introdus plangerea. Se poate merge pe rasp civila delictuala? Ati mai avut un astfel de caz?
eu nu vad nici un delict in ati angaja avocat..cu contract de asistenta, iar ca temei poate fi 274 cpc si eventual imbogatirea fara justa cauza ca temei de drept substantial
daune-interese pe imagine 998-999 si nu-i obligatoriu, conditionat, cred de denuntul calomnios
Sa inteleg ca dvs considerati admisibila o astfel de actiune in pretentii? Am castig de cauza?
mie da, mai asteptati alte opinii