Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 2%inpozit pe venit agricole prin retinere la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

2%inpozit pe venit agricole prin retinere la sursa

art 74 cod fiscal privind 2% impozit pe veniturile din agricultura prin retinerii la sursa
se aplica?
Daca da ,cum se declara si unde se plateste?
Am restaurant,cumpar patrunjel.
Platesc 2%?
ica oradea, utilizator
Daca cumparati produse agricole(pantrunjel) pe baza de borderou de achizitii de la tarani(fermieri) care nu detin facturier pt. ca nu sunt inregistrati la ORC(reg.comert), trebuie sa le retineti conform ordin 190/martie2009, 2% din valoarea produsului
.Deci fermierului ii platiti mai putin cu 2%, valoare pe care o veti vira la stat pana la data de 25 a lunii urmatoare cand ati facut achizitia. Se declara in declaratia 100-impozit pe venit agricol.