avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata pana la atingerea varstei pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata pana la atingerea varstei pentru pensie limita de varsta

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarele intrebari.
Tatal meu este nascut in ianuarie 1949 si conform anexei 3 se poate pensiona la limita de varsta la 64 ani si 8 luni cu un stagiu de cotizare de 34 ani si 4 luni. Vechimea in campul muncii este de 44 ani si 6 luni din care 18 ani de grupa II cu 75%. Avand in vedere procentul de 75% pentru anii de grupa II cum se calculeaza reducerea varstei de pensionare?
Eu am presupus ca se calculeaza 0.75 * 18 (ani grupa II) =13/6 ani (va rog sa ma corectati). Conform tabelului de la art 42 din Legea pensiilor 19/2000 varsta se reduce cu 2/6 ani ceea ce inseamna ca poate iesi la pensie la varsta de 62 ani si 2 luni.
1. Pana la atingerea varstei de 62 ani si 2 luni se poate pensiona anticipat (avand stagiul de cotizare cu 10 ani peste cel necesar)?
2. Valoarea pensiei anticipate este redusa fata de valoarea pensiei pentru limita de varsta? Daca da cu cat?
3. In momentul atingerii varstei de 62/2 ani poate trece la pensia pentru limita de varsta? Ce actiuni sunt necesare?
4. Valoarea pensiei pentru limita de varsta este afectata de faptul ca a beneficiat de pensie anticipata?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: clodi , utilizator 09:54, 16 Martie 2010
1. Rationamentul si calculele dvs. sunt bune dar ati omis ceva: cei 13 ani si 6 luni de gr.a II-a ii majoreaza stagiul de cotizare cu 3 ani si 3 luni, adica are in total 47 de ani si 9 luni, ceea ce ii permite sa iasa la pensie anticipata (fara penalizare).

2. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata incepand cu septembrie 2008, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 8 luni;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu martie 2011, respectiv la implinirea varstei de 62 ani si 2 luni.

3. Incepand de maine poate depune cererea de pensie anticipata.
4. Pensia anticipata se calculeaza la fel ca pensia de limita de varsta.
5. La data indeplinirii conditiilor pensia anticipata se transforma in pensie de limita de varsta si se adauga, daca este cazul, perioadele asimilate (armata si facultatea).
6. Pensia de limita de varsta nu este afectata de faptul ca inainte a fost in pensie anticipata.


Multumesc pentru raspunsul prompt! Mai am o intrebare:

Cei care se pensioneaza anticipat sunt penalizati cu 45% din valoarea pensiei? In ultima vreme se vorbeste de acest procent de penalizare de 45% pentru pensia anticipat si nu imi este clar la ce se refera.
1. Diferenta intre pensia anticipata si pensia anticipata partiala este ca in cazul primei pensii aceasta nu se penalizeaza.
2. Proiectul viitoarei legi a pensiilor prevede ca in cazul pensiei anticipate partiale sa se recurga la o penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare. Asadar, la o anticipare de 5 ani=60 de luni rezulta o penalizare de 45% din pensia pentru limita de varsta.
Multumesc inca o data pentru informatii! M-am lamurit :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona? ailicec ailicec sunt nascuta in data de 25 martie 1961 angajata la data de 06.08.1980 grupa I de munca 06.08.1980-31.03.1992 cand ma pot pensiona (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare bionela5 bionela5 Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii : sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ptr.barbati fetcu costel fetcu costel -implinesc 55 ani in iulie 2010. -am lucrat 35 ani si 10 luni cu plata cotizatiei la zi. -in aceasta perioada am lucrat 14 ani in gr. a II a de munca. Va ... (vezi toată discuția)