Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... anulare hotarare consiliu local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

anulare hotarare consiliu local

cine anuleaza o hotarare de consiliu local ?
multumesc
Sunt doua variante:
1. consiliul local in cauza abroga HCL-ul respectiv, printr-o hotarare ulterioara.
2. in cazul atacarii respectivului HCL in contencios administrativ de catre prefectura/orice alta persoana interesata, HCL-ul poate fi anulat de instanta.
depinde de situatie, si de hotarare.
HCL se poate abroga/modifica, printr-o noua HCL.
In cazul in care actul a intrat deja in circuitul civil ,si a produs deja efecte juridice, Consiliul local nu mai poate abroga hotararea nelegala.,in aceasta situatie, trebuind sa se adreseze instantei de contencios administrativ, solicitand anularea actului, in termen de maxim 1 an de la data emiterii actului.
Alte variante, ar fi ca HCL sa fie atacat in contencios, de catre prefect, persoana interesata, anfp, ministerul public, avocatul poporului.... depinde de ce anume cuprinde in partea dispozitiva acea hotarare. :)