Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... efectele unei HCL
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

efectele unei HCL

O hotarare de consiliu local data de prefectura ca nelegala,nerevocata si neatacata in contencios administrativ este valabila pana la adoptarea unei noi hotarari?
In principiu , hotararea e valabila , insa daca se initiaza o actiune in contencios administrativ si se contata nelegalitatea acesteia , in masura in care se considera ca s-a folosit abuziv aceasta hotarare pot aparea implicatii neprevazute / neplacute . Mai ales daca se ignora si adresa Institutiei prefectului prin care s-a adus la cunostinta nelegalitatea acestei hotarari .
pana la solutionarea definitiva si irevocabila a cauzei, in cazul unui prespus proces in contencios, hcl va produce efecte, daca nu s-a dispus suspendarea sa, de catre instanta. In cazul in care actiunea este introdusa de prefect, actul administrativ este suspendat de drept, pana la solutionarea definitiva si irevocabila. :)
dorina spataru a scris:

O hotarare de consiliu local data de prefectura ca nelegala,

Cum adica? Pai prefectul constata nelegalitatea unei HCL prin atacarea ei in contencios administrativ, ori dvs. spuneti ca nu a fost nici revocata, nici atacata...Deci, cum a stabilit prefectura ca este nelegala, daca nu a atacat-o? Pentru ca nelegala si neatacata, nu prea exista (este ori gravida, ori fata mare!!):))
Kyandra a scris:

dorina spataru a scris:

O hotarare de consiliu local data de prefectura ca nelegala,

Cum adica? Pai prefectul constata nelegalitatea unei HCL prin atacarea ei in contencios administrativ, ori dvs. spuneti ca nu a fost nici revocata, nici atacata...Deci, cum a stabilit prefectura ca este nelegala, daca nu a atacat-o? Pentru ca nelegala si neatacata, nu prea exista (este ori gravida, ori fata mare!!):))

Ca procedura , Institutia Prefectului , in masura in care constata ca sunt elemente de nelegalitate ale actelor administrative supuse controlului , notifica autoritatea administratiei publice locale cu privire la acest aspect , punandu-i in vedere intrarea in legalitate prin modificare/revocare . Daca nu se intra in legalitate , Institutia Prefectului ataca actul administrativ in contencios administrativ . De aceea s-a si pus acesta intrebare : ce se intampla in perioada acesta de timp : intre notificarea primita si eventuala atacare in contencios administrativ .
Asa o fi...la noi nu mai aplica asa numita "procedura prealabila" de vreo 4 ani, zice ca nu mai este obligatorie de cand s-a abrogat fostul art. 135 din legea 215/2001... asa ca, in caz de Doamne fereste, ne trezim direct la instanta:D