Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale bon fiscal 600 lei pe firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

bon fiscal 600 lei pe firma

Buna seara!
Am fost in delegatie am fost cazat la un hotel si cei de la receptie mi-au facut o factura in valoare de 600 lei. Am platit cash iar receptionera de la hotel mi-a dat un bon fiscal stampilat in loc de chitanta. Eu stiu ca pentru sumele mai mari de 100 lei trebuie sa emita chitanta, nu bon fiscal. Gresesc?
aveti si factura si bonul fiscal deci este ok=D>
am si factura si bon fiscal.
Domn' ministru : aveti fix ce trebuie !

Fara gluma. Aveti o factura , care va fi inregistrata pe cheltuieli si bonul reprezentand plata facturii . Ce nedumerire aveti ?

corina
Conform OUG 28/1999 operatorul economic are urmatoarea obligatie:
"Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevazuti la alin. (1), denumiti in continuare utilizatori, au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala. "
Prin urmare este corect, puteti sa va decotati cheltuiala de 600 lei.
La persoanele fizice nu se elibereaza chitante.

Am uitat sa specific. Sunt firma, nu persoana juridica