Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Intracomunitar sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Intracomunitar sau nu?

Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

O firma din ro platitoare de tva face un import din china in austria.
Firma din ro primeste ca documente dvi de pe teritoriul austriei, facturare taxe vamale si transport.
Stiti cum se inregistreaza si cum se declara ?
Este considerat import sau intracomunitar?
Daca este intracomunitar ce se declara in 390 in conditiile in care importatorul este neplatitor de tva dar are sediul si in ro declarat platitor de tva.

Va multumesc
cine actioneaza ca importator in acest caz, nu firma din romania?

bunurile din austria ce destinatie ulterioara au?
importator este firma din austria (firma a facut vama bunurilor care ajungeau in ro) .

bunurile au ca destinatie revanzarea in ro.

Nu-mi este foarte clar, dar ce am inteles este asa:
Firma din Austria (neplatitoare de TVA) livreaza catre firma din Ro (platitoare de TVA) o marfa.
Faptul ca aceasta a venit candva din China nu vad relevanta.

Intrucat firma din Austrica nu are un cod valid de TVA, nu vad obligativitatea declararii in D390.

Nu cunosc din pacate consecintele acceptarii unui cod invalid de TVA la achizitii, stiu doar ca la livrari firma din RO nu ar mai fi putut beneficia de aplicarea regimului de scutire cu drept de deducere a TVA.

Mi-ar face placere sa aud un raspuns de la cineva care are cunostinta de cauza!
Firma din austria efectueaza importul in austria, plateste drepturile vamale ,astfel marfurile obtin statut comunitar.
Daca firma din autria vinde mai departe marfurile intr-un alt stat membru, aceasta e considerata livrare intracomunitara, chiar daca la costuri sunt adaugate taxe vamale, etc, acestea sunt probabil conform clauzelor contractuale.
cos55ap a scris:

Nu cunosc din pacate consecintele acceptarii unui cod invalid de TVA la achizitii, stiu doar ca la livrari firma din RO nu ar mai fi putut beneficia de aplicarea regimului de scutire cu drept de deducere a TVA.

Mi-ar face placere sa aud un raspuns de la cineva care are cunostinta de cauza!

M-ar intersa si pe mine strict aceasta parte.
Daca o firma din UE nu-mi furnizeaza codul de tva (pt ca nu are si nu este inregistrata in scopuri tva) ce se intampla?
Nu se declara in 390 nefiind considerata o achizitie intracomunitara...dar mai departe?In jurnalul de cumparari va aparea la "Achizitii de bunuri si servicii scutite" si atat?
ContSters114810, utilizator