Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insolventa

in ce conditii pot sa apelez la insolventa?
la insolventa puteti apela in conditiile stipulate in legea nr. 85/2006 modificata. daca sint intrunite conditiile din actul normativ mentionat va puteti adresa cu o cerere Tribunalului in raza caruia isi are sediul debitorul falit.
Insolventa este acea stare a patrimoniului care se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor banesti pentru achitarea datoriilor. Atunci cand exista datorii mai mari de 10.000 de lei neachitate, pentru o perioada de 30 zile de la scadenta, atunci starea de insolventa se prezuma. Falimentul este procedura de insolventa care se aplica debitorului in vederea lichidarii patrimoniului debitorului si acoperirii datoriilor.
Procedura generala a insolventei este impartita in trei mari faze: (i) perioada de observatie; (ii) reorganizarea judiciara; si (iii) falimentul. Procedura este deschisa printr-o cerere adresata de creditor Tribunalului in a carui circumscriptie isi are sediul debitorul, in fata unei instante speciale, numita judecator sindic. In anumite cazuri prevazute de legea insolventei, chiar debitorul are obligatia de a cere deschiderea procedurii.