Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fundamentarea economica a modului de formare a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fundamentarea economica a modului de formare a pretului.

Am participat la selectie de oferte si, pentru ca pretul nostru este mai mic decat 85% din valoarea estimata a proiectului respectiv, ne-au solicitat fundamentarea economica a modului de formare a pretului. Ma puteti ajuta cu niste explicatii, detalii? Ce trebuie sa contina aceasta fundamentare?
Mod de formare al pretului:

pret de intrare + TVA+ adaos comercial = pret final
Daca Dmv aveti un adaos comercial mic , dar nu sub pretul de achizitie nu este nicio problema.
Nu este vorba despre o vanzare de marfa ci despre executie de lucrari. Asarad, ar trebui o explicatie despre valoarea si calitatea materialelor si valoarea manoperei, nu?
De obicei cand este vorba despre lucari, fundamentarea pretului sau tarifului se face pe baza unui deviz antecalculatie, in care se cuprinde atat valoarea materialelor folosite, manopera pe om, pe ora lucrata sau pe m2 executat de exemplu, se cuprinde si recuperarea amortizarii utilajelor folosite, uneori, se includ si costurile salariale ale celor implicati in conducerea proiectului (de ex. in cazul constructiilor dirigentia de santier), precum si alte costuri implicate in efectuarea lucarirlor (transport personal si materiale, combustibil, etc...).
Andreea Voicila
vionovac a scris:

Nu este vorba despre o vanzare de marfa ci despre executie de lucrari. Asarad, ar trebui o explicatie despre valoarea si calitatea materialelor si valoarea manoperei, nu?

Trebuie sa aveti in vedere cheltuielile directe si cheltuielile indirecte ale proiectului care il efectuati.
vionovac a scris:

Am participat la selectie de oferte si, pentru ca pretul nostru este mai mic decat 85% din valoarea estimata a proiectului respectiv, ne-au solicitat fundamentarea economica a modului de formare a pretului. Ma puteti ajuta cu niste explicatii, detalii? Ce trebuie sa contina aceasta fundamentare?

Primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa va reanalizati dv. oferta !
Daca dv. intrebati pe altii cum se face fundamentarea pretului este foarte probabil ca oferta dv. sa fi fost fundamentata dupa ureche .