Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta expropriere fara titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta expropriere fara titlu

Am si eu o speta la care va rog sa va dati cu parerea.

„actiune in anulare acte juridice“ sau „actiune in constatare nulitate“?

Nulitatea este clar absoluta, nu? Exceptatii nu se incadreaza in prevederiile Legii de baza cea ce iseamna ca s-a incalcat o dispozitie imperativa a legii cand totusi au fost expropriati:

Speta:
CF-ul imobilului arata asa:

Nr.crt. 4:
"dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare ... se intabuleaza dreptul de propietate in parti egale in favoarea lui X si sotia Y nascuta ..."

Nr.crt. 5:
"Pres la 22 februarie 1947 Nr...
In baza hotararii Nr. 8021/1946 a Comisiei de Plasa pentru aplicarea Reformei Agrare in Plasa Hunedoara ramasa definitiva si a Legii Nr. 177/1947 se intabuleaza dreptul de proprietate asupra imobilului ... de sub nr... cu titlul de drept expropriere in favoarea: STATULUI ROMAN.

La dosar am o adeverinta originala eliberata de "Comisiunea de Plasa pt. aplicarea Reformei Agrare Hunedoara Nr./.../1946" cu textul:

"Se adevereste de noi Presedintele Comisiunei de Plasa pentru aplicarea Legii de Reforma Agrara in plasa Hunedoara, ca Dl X, precum si sotia sa Y nasc. ... au fost exceptati dela expropiere cu bunurile los situate pe hotarul orasului..., in sedinta Comisiunei de Plasa din /1945., deciziune care a fost confirmata de catre Comisia judeteana pentru indrumarea aplicarii Reformei Agrare Hunedoara in Procesul Verbal de sedinta nr ../46 din .../46, astfel ca exceptarea de la expropiere a ramas definitiva, deoarece susnumitii nu pot fii incadrati in dispozitiunile art. 3 din Lege si Regulamentul Legii de Reforma Agrara."

??
Respctivele persoane au avut intabulat un teren - comisia a zis ca sunt execeptati de la expropriere pentru ca nu se incadrează în articolul de mai jos... Deci cine, cand şi de ce i-a expropiat?

Asta e articolul 3 din legea - LEGE nr.187 din 23 martie 1945 pentru înfăptuirea reformei agrare

Art. 3. - În scopul înfăptuirii reformei agrare, trec asupra Statului pentru a fi împărţite plugarilor îndreptăţiţi la împroprietărire şi pentru a constitui rezervele prevăzute la art. 2, pct. c şi d, următoarele bunuri agricole cu inventarul viu şi mort afectat lor;
a) Pămînturile şi proprietăţile agrare de orice fel aparţinînd cetăţenilor germani şi cetăţeni români, persoane fizice sau juridice, de naţionalitate (origine etnică) germană, care au colaborat cu Germania hitleristă.
b) Pămînturile şi alte proprietăţi ale criminalilor de război şi ale celor vinovaţi de dezastrul ţării;
c) Pămînturile celor care s-au refugiat în ţările cu care România este în stare de război ori s-au refugiat în străinătate după data de 23 August 1944;
d) Terenurile şi toate bunurile agricole ale absenteiştilor;
e) Terenurile a celor care în ultimii şapte ani consecutivi nu şi-au cultivat pămînturile în regie proprie, cu excepţia loturilor pînă la 10 ha;
f) Bunurile agricole de orice fel ale cetăţenilor români care s-au înscris voluntari pentru a lupta împotriva Naţiunilor Unite;
g) Bunurile de mână moartă.
h) Prisosul terenurilor agricole constituind proprietăţi ale persoanelor fizice care depăşesc suprafaţa de 50 ha, şi anume: pămîntul arabil, livezile, fâneţele, bălţile şi iazurile artificiale, fie că servesc sau nu pentru pescuit, mlaştinile şi terenurile inundabile.

Din extrasul cf rezulta clar ca au fost expropriati printr-o hotarare a Comisiunii pt infaptuirea Reformei Agrare, deci in baza Reformei Agrare. Cert este si ca ei au fost exceptati expres. Sunt sasi care au facut inchisoare pt ca nu au refuzat cooperarea cu Germania in timpul razboiului.

"Expropriere fara titlu" as zice eu. Statul s-a intabulat "cu titlu de expropriere".

Cea ce vreau sa stiu este daca pot sa atac titlul Statului Roman si toate titlurile subsecvente printr-o actiune in constatare nulitate act juridic de expropriere. Actiunea este imprectibila si potrivit princiupului ca "actul nul produce efecte nule" si nulitatea nu poate fi acoperită prin confirmare, oricât timp s-ar fi scurs de la încheierea actului juridic.

Actiunea se taxeaza cu 12 RON cred. Vi se pare logic?
Din extrasul cf rezulta clar ca au fost expropriati printr-o hotarare a Comisiunii pt infaptuirea Reformei Agrare, deci in baza Reformei Agrare. Cert este si ca ei au fost exceptati expres. Sunt sasi care au facut inchisoare pt ca nu au refuzat cooperarea cu Germania in timpul razboiului.

"Expropriere fara titlu" as zice eu. Statul s-a intabulat "cu titlu de expropriere".

Cea ce vreau sa stiu este daca pot sa atac titlul Statului Roman si toate titlurile subsecvente printr-o actiune in constatare nulitate act juridic de expropriere. Actiunea este imprectibila si potrivit princiupului ca "actul nul produce efecte nule" si nulitatea nu poate fi acoperită prin confirmare, oricât timp s-ar fi scurs de la încheierea actului juridic.

Actiunea se taxeaza cu 12 RON cred. Vi se pare logic?