Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA revenire tva trimestrial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

revenire tva trimestrial

Buna ziua!
Am o societate care in 2009 ,pe baza cifrei de afaceri din 2008 a trecut la plata TVA lunar.In 2009 societatewa nua a mai facut cifra de afaceri care sa se incadreze in cei 100.000 euro .Intrebarea este daca :
Sunt obligata sa revin la plata TVA trimestrial?Pot ramane asa cum ma-m declarat la 01.01.2009?
Va multumesc anticipat?
In Codul fiscal, titlul VI, capitolul 13 „Obligatii“, art. 1561:

- daca se depaseste o cifra de afarceri de 100.000 Euro, atunci se depune declaratia 300 - lunar
- daca nu se depaseste o cifra de afarceri de 100.000 Euro, atunci se depune declaratia 300 - trimestrial
asta numai in situatia in care nu ati avut achizitii intracomunitare
mihaelastir, utilizator