Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor!!!

ce fac daca firma debitoare este radiata? cum reusesc sa recuperez datoria? impotriva cui imi indrept actiunea?
In cazul in care e SRL nu mai ai nici o sansa.,
Daca oraganele de condurece ale SRL-ului sau SA-ului nu cad sub incidenta art. 138 din noua lege a insolventei...atunci respectivul debit e pierdut... o sa se inregistreze ca atare in contabilitatea firmei... si astea-s afacerile: poti sa castigi sau sa pierzi...

Noua lege a insolventei instituie urm cazuri in care oraganele de conducere pot plati cu patrimoniul propriu:

Art. 138. – (1) La cererea administratorului judiciar sau a lichidatorului, judecătorul-sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de supraveghere din cadrul societăţii sau de conducere precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de
insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte:

a) au folosit bunurile sau creditele persoanei juridice în folosul
propriu sau în cel al unei alte persoane;
b) au făcut acte de comerţ în interes personal, sub acoperirea
persoanei juridice;
c) au dispus, în interes personal, continuarea unei activităţi care
ducea, în mod vădit, persoana juridică la încetarea de plăţi;
d) au ţinut o contabilitate fictivă, au făcut să dispară unele
documente contabile sau nu au ţinut contabilitatea în conformitate cu
legea;
e) au deturnat sau au ascuns o parte din activul persoanei
juridice ori au mărit în mod fictiv pasivul acesteia;
f) au folosit mijloace ruinătoare pentru a procura persoanei
juridice fonduri, în scopul întârzierii încetării de plăţi;
g) în luna precedentă încetării plăţilor, au plătit sau au dispus să
se plătească cu preferinţă unui creditor, în dauna celorlalţi creditori.