avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa la un SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa la un SRL

Care sunt riscurile pentru un administrator la un SRL in cazul in care societatea intra in insolventa?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 13:06, 21 Ianuarie 2013
riscul este atragerea raspunderii administratorului, cu bunurile proprii
In ce caz se poate atrage raspunderea administratorului?
Legea insolventei Art. 138. ... prin una dintre urmatoarele fapte:
a) au folosit bunurile sau creditele persoanei juridice în folosul propriu sau în cel al unei alte persoane;
b) au facut acte de comert în interes personal, sub acoperirea persoanei juridice;
c) au dispus, în interes personal, continuarea unei activitati care ducea, în mod vadit, persoana juridica la încetarea de plati;
d) au tinut o contabilitate fictiva, au facut sa dispara unele documente contabile sau nu au tinut contabilitatea în conformitate cu legea;
e) au deturnat sau au ascuns o parte din activul persoanei juridice ori au marit în mod fictiv pasivul acesteia;
f) au folosit mijloace ruinatoare pentru a procura persoanei juridice fonduri, în scopul întârzierii încetarii de plati;
g) în luna precedenta încetarii platilor, au platit sau au dispus sa se plateasca cu preferinta unui creditor, în dauna celorlalti creditori.
... plus alte chichite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura de insolventa violetaflorentina violetaflorentina Sunt asociat cu 10%la un srl ce a intrat in procedura de insolventa. Nu am fost si nici nu sunt administrator la firma, nu am semnat nici un act( in afara ... (vezi toată discuția)
Raspunderea organelor de conducere George George Cand se angajeaza raspunderea membrilor organelor de conducere, in temeiul art. 138? aveti cumva cazuri practice, cu conditii concrete care au condus la ... (vezi toată discuția)
Ajutor!!! stanceni stanceni ce fac daca firma debitoare este radiata? cum reusesc sa recuperez datoria? impotriva cui imi indrept actiunea? (vezi toată discuția)