Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... O.N.G.-URILE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

O.N.G.-URILE

pot AVEA ACTIVITATI COMERCIALE (SE POT ASOCIA -IN PARTICIPATIE)?
OG nr.26/2000 prevede :
Art. 47. - Asociatiile, fundatiile si federatiile pot infiinta societati comerciale. Dividendele obtinute de asociatii, fundatii si federatii din activitatile acestor societati comerciale, daca nu se reinvestesc in aceleasi societati comerciale, se folosesc in mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociatiei, fundatiei sau federatiei.

Art. 48. - Asociatiile, fundatiile si federatiile pot desfasura orice alte activitati economice directe daca acestea au caracter accesoriu si sunt in stransa legatura cu scopul principal al persoanei juridice.