Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributia Asigurari de Sanatate (CASS)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributia Asigurari de Sanatate (CASS)

Sunt. pensionar. Doresc sa inchei un Contract (Conventie) civil de Prestari Servicii. Mai trebuie sa platesc CAS ? Cu atat mai mult cu cat platesc CAS din pensie. Ce se intampla daca inchei 2-3 astfel de contracte (sau conventii) ?
In primul rand ca sa colaborati cu conventie civila sau contract de prestari servicii trebuie sa activati ca PFA sau II.
Si da , in cazul conventiilor civile sunteti obligati sa platiti CAS la venitul realizat conform cazierului fiscal eliberat de Administratia financiara de care apartineti.