Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LOCUINTA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LOCUINTA

Cat este tariful pentru a trece un apartament de pe un nume pe altul?
depinde de act, depinde de notar, depinde de valaorea locuintei, de zona. de.., de..., de..., de...:)
act persoana fizica -persoana fizica, de la tata la fica, apartamentu costa 40 000 Euro, si ce acte trebuie pt a realiza transferul de pe un nume pe altul
mergeti la un notar si interesati-va . el o sa va zica despre toate actele de care aveti nevoie.
multumesc frumos
va trebuie actul din care rezulta proprietatea tatalui asupra apartamentului.. dar daca a fost cumparat impreuna cu sotia lui, trebuie sa fie si ea de acord cu vanzarea.. daca e bun dobandit inainte de casatorie e bun propriu al tatalui, deci numai e cazul.. daca mama a decedat, trebuie facuta succesiunea si pe langa sotul supravetuitor mai trebuie sa vina si copii toti la mostenirea mamei.. dvs.. dati prea putine amanunte despre situatia de fapt.. e fffffff mult de vorbit de situatii si situatii.. daca sunt mai multi copii, tatal chiar daca vinde numai unei fiice.. ceilalti copii pot ataca vanzarea.. de aceea nu se face nici donatie nici vanzare.. trebuie facut contract de intretinere.. si ala costa cat va zice notarul.. dar in prealabil trebuie sa aveti cadastrul si intabularea... si tatal daca e peste 60 ani, trebuie si certificat de la medicul legist ca e sanatos la cap.. vanzare se paote face doar daca vin si ceilalti copii si isi dau acceptul in mod expres la vanzare.. vedeti? cat e de vorbit? si inca nu am terminat.. duceti va la notar si va spune notarul ce si cum.. sau platiti un avocat care va studieze situatia si sa va zica cum e mai bine sa procedati