Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool

in mai 2009 am fost oprit de politia rutiera si testat cu aparatul etilotest la care mi-a iesit o valoare de 0,43 ..am mers la IML unde mi s-au recoltat 2 probe .una a fost 0,60 iar cealalta 0,80 .am si eu 2 intrebari .0,80 intra la penal ? procurorul a cerut recalcularea ,am sa platesc taxa de recalculare ,ma intereseaza cat dureaza solutionarea dupa ce platesc recalcularea .cei de la IML mi-au spus ca recalcularea se face in aceiasi zi in care platesc acea taxa .s-a mai confruntat cineva cu o problema ca a mea? cum a rezolvat ? va multumesc .
Avand in vedere valorile la limita ,intre contraventie si infractiune,desfasurati demersuri,pentru realizare recalculare alcoolemie
Solutionarea este conditionata de factori independenti vointei dvs ,inclusiv de bagajul de analize care il detine unitatea.
saptamana viitoare platesc recalcularea si tot saptamana viitoare politia poate ridica rezultatul .ma intereseaza in cat timp solutioneaza ei cazul .
Care a fost valoarea primei probe recoltate? 0,80 sau 0,60?
In functie de acest raspuns va putem spune ce se intampla in cazul recalcularii....
Textul de lege stipuleaza ca este infr.candvaloarea este peste 0,80 g %0.Este normal ca s-a dispus recalcularea aloolemiei intrucat de la depistare pana la recolatarea primei probe s-a scurs ceva timp.
In ceea ce priveste timpul in care se va face aceasta expertiza depinde de INML cat are de lucru.
prima proba a fost 0.60 iar a doua 0.80 .cei de la IML mi-au spus ca recalcularea se face in aceiasi zi .si ca cei de la politie o pot ridica imediat dupa ce se face .eu intrebam in cat timp se solutioneaza cazul .stiu ca asta depinde de cei de la politie.