avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHITANTA DE MINA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHITANTA DE MINA

MAMA MEA ARE UN IMOBIL DIN ANUL 1967 CUMPARAT CU CHITANTA DE MINA.NEAVAND POSIBILITATI FINANCIARE PENTRU OBTINEREA UNUI ACT DE PROPRIETATE,CE POSIBILITATI AM?CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU CA SA-MI FIE INTOCMIT UN TESTAMENT?CHITANTA DE MINA TREBUIE ACTUALIZATA?...VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI......SI MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: AVOCAT CARMEN LAZAR , Avocat 11:59, 14 Martie 2010
Chitanta de mana este o dovada, insa nu e suficienta pentru inscrierea dreptului de proprietate. De aceea trebuie sa obtineti recunoasterea dreptului de proprietate asupra imobilului. In orice caz, mama va poate face testament.
mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.
puteti intocmi cu mama dvs, tot asa, un inscris sub semnatura privata in care faceti transferul drepturilor dobandite de aceasta in patrimoniul dvs.. dupa aceea, faceti proces de uzucapiune.. pentru acte si actiunea in uzucapiune, trebuie sa luati legatura cu un avocat sa va ajute.. cu stima, avocatPetre
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2010
Petre Enache, Avocat
catalin ciobanu a scris:

mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.

e bine si asa, dar eu zic ca va complicati dupa aceea cu transferul proprietatii catre dvs
avocatPetre a scris:

catalin ciobanu a scris:

mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.

e bine si asa, dar eu zic ca va complicati dupa aceea cu transferul proprietatii catre dvs

poate, intre timp a aparut contractul de vinzare-cumparare, contractul de donatie, contractul de vinzare cumparare cu clauza de intretinere, testamentul olograf sau cel autentic....

Alte discuții în legătură

Chitanta de mana emy_emylya emy_emylya parintii mei doresc sa-mi faca act de vanzare -cumparare pe apartament.din motive de costuri vor sa faca chitanta de mana(inscris sub semnatura privata) in ... (vezi toată discuția)
Mostenire CosminTudosie CosminTudosie Familie pensionari 88 de ani cu 4 copii in ce conditii putem lasa mostenire unuia dintre copii sau unui nepot proprietatea personala pentru ingrijire excluzand ... (vezi toată discuția)
Succesiune... Streche Streche Sunt stabilita in strainatate.in 2008 mama este diagnosticata cu demanda senila.in 2009 iunie mama este inselata de o doamna si aceasta ii face contract de ... (vezi toată discuția)