Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHITANTA DE MINA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHITANTA DE MINA

MAMA MEA ARE UN IMOBIL DIN ANUL 1967 CUMPARAT CU CHITANTA DE MINA.NEAVAND POSIBILITATI FINANCIARE PENTRU OBTINEREA UNUI ACT DE PROPRIETATE,CE POSIBILITATI AM?CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU CA SA-MI FIE INTOCMIT UN TESTAMENT?CHITANTA DE MINA TREBUIE ACTUALIZATA?...VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI......SI MULTUMESC ANTICIPAT
Chitanta de mana este o dovada, insa nu e suficienta pentru inscrierea dreptului de proprietate. De aceea trebuie sa obtineti recunoasterea dreptului de proprietate asupra imobilului. In orice caz, mama va poate face testament.
mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.
puteti intocmi cu mama dvs, tot asa, un inscris sub semnatura privata in care faceti transferul drepturilor dobandite de aceasta in patrimoniul dvs.. dupa aceea, faceti proces de uzucapiune.. pentru acte si actiunea in uzucapiune, trebuie sa luati legatura cu un avocat sa va ajute.. cu stima, avocatPetre
Petre Enache, Avocat
catalin ciobanu a scris:

mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.

e bine si asa, dar eu zic ca va complicati dupa aceea cu transferul proprietatii catre dvs
avocatPetre a scris:

catalin ciobanu a scris:

mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.

e bine si asa, dar eu zic ca va complicati dupa aceea cu transferul proprietatii catre dvs

poate, intre timp a aparut contractul de vinzare-cumparare, contractul de donatie, contractul de vinzare cumparare cu clauza de intretinere, testamentul olograf sau cel autentic....