Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CHITANTA DE MINA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CHITANTA DE MINA

MAMA MEA ARE UN IMOBIL DIN ANUL 1967 CUMPARAT CU CHITANTA DE MINA.NEAVAND POSIBILITATI FINANCIARE PENTRU OBTINEREA UNUI ACT DE PROPRIETATE,CE POSIBILITATI AM?CUM TREBUIE SA PROCEDEZ PENTRU CA SA-MI FIE INTOCMIT UN TESTAMENT?CHITANTA DE MINA TREBUIE ACTUALIZATA?...VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI......SI MULTUMESC ANTICIPAT
catalin ciobanu a scris:

avocatPetre a scris:

catalin ciobanu a scris:

mama dv. poate promova o actiune in instanta solicitind pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic. dupa obtinerea acestei hotariri poate dispune in orice mod, legal, de acesta.

e bine si asa, dar eu zic ca va complicati dupa aceea cu transferul proprietatii catre dvs

poate, intre timp a aparut contractul de vinzare-cumparare, contractul de donatie, contractul de vinzare cumparare cu clauza de intretinere, testamentul olograf sau cel autentic....

aici, domnul Catalin, e vorba de un inscris sub semnatura privata.. deci e clar ca pers de la care a cumparat mama imobilul, ori nu avea la randul ei acte, ori, daca avea nu a fost in masura sa-i faca transferul din motive indepedente de vointa partilor contractante..tinand cont de faptul ca au trecut 42 de ani de atunci singura actiune promovabila este cea pe uzucapiunea de lunga durata hotararea pronuntata urmand sa tina loc de act originar de dobandire a dreptului de proprietate.. eu ziceam ca utilizatorul sa obtina direct in patrimoniul sau acest drept, sa nu se mai complice cu o vanzare, donatie, testament, contract cu clauza de intretinere samd, deoarece isi reduce cheltuilelile, si drumurile si bataile de cap..ea poate invoca jonctiunea posesiei sale chiar daca a ei are doar o zi cu a mamei si are succes in actiunea pe uzucapiune
nu esxista termenul de actualizare chiatanta de mana.uzucapiunea este solutia cu precizarea ca este un proces in care se anlizeaza si titlul original al vanzatorului cu chitanta. sper sa puteti lua legatura cu el sau sa aveti acest act fara de care actiunea in uzucapine nu are nici o sansa