Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariul minim

care este salariul minim pe catrea de munca pentru persoanele cu bacalaureat? care este legea care se refera la aceste reglementari?
Pentru muncitori calificati salariul minim este de 720 lei brut pe luna ... art.40 din CCMN coroborat cu art.2 din HG nr.1051/2008.
CCMUn-Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;

Acesti coefocienti se aplica la salariul minimim care este de 600 lei.