avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta caini agresivi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta caini agresivi

Un batran de 70 de ani era platit de trei luni sa dea de mancare la 4 caini rasa ciobanesc ce asigurau paza unei locuinte ce apartine unui cetatean ce nu locuieste permanent acolo.Doi caini erau liberi in curte ziua, ceilalti doi noaptea. Intr-o zi cand le dadea mancare batranul a fost sfasiat in zona membrelor inferioare de cei doi caini si a decedat. Intrebare:In afara unei actiuni pe cale civila in instanta ce poate face familia decedatului pe cale penala in acest caz? Iata cateva din prevederile LEGII 60/2003;
"ART. 11
(1) Neluarea măsurilor de prevenire a atacului canin de către proprietarul câinelui sau de deţinătorul temporar al acestuia asupra unei persoane constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(2) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) a avut ca urmare vătămarea corporală gravă, pedeapsa este cea prevăzută la art. 181 - 184 Cod penal.
(3) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(4) Acţiunea penală prevăzută la alin. (1) şi (2) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală."
Dosarul este in lucru ca moarte suspecta la politie acum.
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2010
ContSters61392, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:38, 15 Martie 2010
Ce moarte suspecta? Cazul este destul de clar! Aveti martori care sa sustina faptul ca batranul era platit de catre stapanul cainilor pentru a avea grija de ei? Fiindca stapanul cainilor poate invoca drept aparare faptul ca batranul a intrat in curte fara permisiunea lui. Si , in acest caz , nu este vorba de nici un fel de fapta penala!B-)
Da bineinteles ca sunt martori; batranul a inlocuit pe altcineva .Proprietarul a oferit o suma de 2000 lei pt inmormantare si in rest nu a mai vrut sa vorbeasca. Politistii intrebau daca batranul a baut ceva probabil voiau sa-l scoata pe el vinovat,mai ales ca proprietarul cainilor e un prosper om de afaceri.
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2010
ContSters61392, utilizator
cred ca numai pe latura civila se poate actiona. ca se dovedeste ca-l platea sau nu, nu vad cum poate fi tras la raspundere penal, proprietarul.
nu l-a bagat cu forta in curte si in plus, omul a intrat si a si iesit timp de 3 luni.
pe de alta parte proprietarul, daca tot si-a luat 4 caini, ar fi trebuit sa stie mai multe despre psihologia canina si aceasta drama putea fi evitata
gi-jane a scris:

cred ca numai pe latura civila se poate actiona. ca se dovedeste ca-l platea sau nu, nu vad cum poate fi tras la raspundere penal, proprietarul.
nu l-a bagat cu forta in curte si in plus, omul a intrat si a si iesit timp de 3 luni.
pe de alta parte proprietarul, daca tot si-a luat 4 caini, ar fi trebuit sa stie mai multe despre psihologia canina si aceasta drama putea fi evitata


In cunostiinta de cauza ,detinatoare de peste cinci decenii de exemplare canine ,va precizez ca modalitatea de comportare a cainilor este diferita ,inclusiv la rasele si exemplarele special instruite.
Trebuie sa tineti cont de calitatile si de aprecierile cainilor care detin perceptii vizuale limitate ca distanta si gama coloristica .
Sunt foarte importante aspecte de finete,cum ar fi acutizarea simturilor in conditia aparitiei,detectarii unor elemente specifice rasei,in sprta fiind vorba despre ciobanesc
Cunoscatorii vor preciza ca un comportament aparte il manifesta anumite rase canine ,in situatia prezentei de mirosuri si comportamente atipice
In lipsa unor detalii este foarte greu a se evidentia eventuala cauza care a determinat starea de agresivitate la nivelul a 2 dintre cele 4 exemplare mentionate ca si existente in acelasi spatiu.
ynocentta a scris:

Trebuie sa tineti cont de calitatile si de aprecierile cainilor care detin perceptii vizuale limitate ca distanta si gama coloristica .
Sunt foarte importante aspecte de finete,cum ar fi acutizarea simturilor in conditia aparitiei,detectarii unor elemente specifice rasei,in sprta fiind vorba despre ciobanesc
Cunoscatorii vor preciza ca un comportament aparte il manifesta anumite rase canine ,in situatia prezentei de mirosuri si comportamente atipice
In lipsa unor detalii este foarte greu a se evidentia eventuala cauza care a determinat starea de agresivitate la nivelul a 2 dintre cele 4 exemplare mentionate ca si existente in acelasi spatiu.

(sunt convinsa ca daca si ceilalti 2 erau liberi, atacau si ei )
pana sa ma gandesc la calitatile vizuale si auditive ale cainelui si sa-mi imaginez cum a perceput cainele prezenta si miscarile batranului,ma refeream la faptul ca nu-ti poti lua 4 caini ( or fi si caucazieni , sa ajunga la 80 kg) si sa-i lasi singuri, fara stapan, fara sef de haita,fara sa te gandesti ca se salbaticesc si chiar pot ataca.

Alte discuții în legătură

Am nevoie de nr. lege, articol despre lesa, botnita etc. la cainii nepericulosi Denes_Andris Denes_Andris Buna, Am nevoie de legea si articolele sale care se refera la tinerea cainilor ne-periculosi in zone publice. Ma refer mai ales la obligatia de a folosi ... (vezi toată discuția)
Impuscare caine in oras MITULINA MITULINA As dori sa stiu daca un detinator de arma de vanatoare are voie sa impuste un caine in oras, pe stada, in plina zi? Sincer eu cred ca nu... Ce se poate face ... (vezi toată discuția)
Au voie caini fara lesa in bucuresti? Rox_ Rox_ Buna ziua. In cartierul meu sunt cateva persoane care isi lasa cainii pe strada fara lesa. Problema este, nu stiu de ce, in principiu cu stapanii celor de ... (vezi toată discuția)