Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de studiu la facultate- curs de zi se calculeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de studiu la facultate- curs de zi se calculeaza la pensie

Se calculeaza la pensie,
anii de studiu la facultate curs de zi?
/
dar armata?

In '94, si fetele faceau armata obligatorie.
Dupa licenta, am avut convocarea de 2 luni, cu depuere de juramint si restul.

multumesc anticipat,
dry
dry, utilizator
Anii de facultate la zi constituie stagiu asimiliat in vederea stabilirii vechimii la pensie. Daca dovediti cu livretul militar ca ati fost incorporata (si nu convocata) si ati satisfacut stagiul militar veti beneficia de respectiva perioada ca stagiu asimilat.
Da, se adauga ca vechime si armata si facultatea la zi, daca nu ati muncit legal in timpul facultatii.
Nu cred ca partea cu "armata" va fi considerata vechime.

In cazul descris, si prin care am trecut multe!!! B-), nu era vorba de incorporare ci de o convocare. Ce daca trebuia sa mergem in uniforma militara, sa salutam toti ofiterii de pe strada, sa facem "culcat-drepti" in cea mai mare mocirla la comanda vreunei subofitere complexate si sa tragem de o nenorocita de desaga alergand pe campuri nebune?!

Asa s-a intarit organismul! :))
Bineinteles, daca e doar convocare, nu se pune:)