avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de studiu la facultate- curs de zi se calculeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de studiu la facultate- curs de zi se calculeaza la pensie

Se calculeaza la pensie,
anii de studiu la facultate curs de zi?
/
dar armata?

In '94, si fetele faceau armata obligatorie.
Dupa licenta, am avut convocarea de 2 luni, cu depuere de juramint si restul.

multumesc anticipat,
dry
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2010
dry, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 12:37, 17 Martie 2010
Anii de facultate la zi constituie stagiu asimiliat in vederea stabilirii vechimii la pensie. Daca dovediti cu livretul militar ca ati fost incorporata (si nu convocata) si ati satisfacut stagiul militar veti beneficia de respectiva perioada ca stagiu asimilat.
Da, se adauga ca vechime si armata si facultatea la zi, daca nu ati muncit legal in timpul facultatii.
Nu cred ca partea cu "armata" va fi considerata vechime.

In cazul descris, si prin care am trecut multe!!! B-), nu era vorba de incorporare ci de o convocare. Ce daca trebuia sa mergem in uniforma militara, sa salutam toti ofiterii de pe strada, sa facem "culcat-drepti" in cea mai mare mocirla la comanda vreunei subofitere complexate si sa tragem de o nenorocita de desaga alergand pe campuri nebune?!

Asa s-a intarit organismul! :))
Bineinteles, daca e doar convocare, nu se pune:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii Dumitru666 Dumitru666 Armata e considerată vechime la pensionare ? (vezi toată discuția)
Anii de facultate prelungiti medical si stagiul militar la femei se valorifica la acordarea pensiei pentru limita de varsta? ARMIN54 ARMIN54 Buna ziua, as dori sa aflu, daca la pensia la limita de varsta, se iau in considerare anii de facultate prelungiti medical si perioadele de convocare si ... (vezi toată discuția)
Livret militar Florenta30 Florenta30 Buna ziua si La multi ani! pentru 2015. va rog sa-mi spuneti daca depunerea copiei de livret militar la dosarul de pensie are vreo influenta in calculul ... (vezi toată discuția)