Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rugaminte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rugaminte

ANAF a dat un comunicat Nr. 1090266/ 12 martie 2010 :" Agenţia Naţională de Administrare Fiscală precizează că începând cu 1 ianuarie 2010 persoanele fizice care au efectuat tranzacţii cu construcţii noi şi terenuri construibile în perioada 2005 - 2009, chiar dacă nu au fost înregistrate ca plătitori de TVA la momentul iniţierii construcţiilor, îşi pot deduce taxa pe valoare adaugată aferentă cheltuielilor efectuate, în primul decont depus după înregistrare sau într-un decont ulterior, indiferent dacă au făcut sau nu obiectul controlului organelor fiscale."

Poate cineva sa imi explice despre ce este vorba?

multumesc
Detalii pe urmatorul link:

www.contabilul.ro

Succes!
Fănel Plopeanu, Consultant asigurari
multmesc