Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incarcare numar zile ingrijiri medicale , victima ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incarcare numar zile ingrijiri medicale , victima invocand diverse motive

Buna ziua , Este posibil ca victima sa poata obtine de la IML mai multe zile de ingrijiri medicale daca ea a fost externata cu un diagnostic minor (contuzie) in aceeasi zi . Dupa care s-a reintors la spital solicitand expertiza medicala amanuntita , si internandu-se dupa aceea pe baza unei spagi bune date la un medic.
-Vazusem pe un topic anterior al forumului in care o persoana descria acest fapt , iar victima a putut obtine usor peste 10 zile , Este plauzibil cazu?
-Iar in cazul asta ce pot face?

Multumesc Anticipat!
din pacate exista medici care au fost condamnati ptr. asemenea fapte. Pot invoca complicatii s.a.m.d. Puteti face obiectiuni la expertiza.
Depinde, de exemplu pentru o simpla arcada sparta se dau 14 zile.
Unii ar zice ca este o simpla zgirietura.
Unii au o simpla contuzie la cap ... si dupa 3 zile sunt in cosciug.

Deci ... depinde !
Daca suspectezi o frauda ... fa plingere imediat la directorul IML impotriva medicului si reclama numarul de zile de ingrijiri.
Urgent ! Si mergi la procuror si fa plingere imediat!
Poate reusesti sa mai repari ceva.
De regula, doctorii acopera infractiunile doctorilor iar evaluarea numarului de zile necesare de ingrijiri nu este o stiinta exacta.

Alberto Kurtyan
Numarul de zile de ingrijiri medicale difera foarte mult in functie de gravitatea si tipul ranilor suferite de victima!
Iar afirmatiile dvs de genul ""persoana a dat spaga"" sunt foarte grave , mai ales daca nu pot fi demonstrate!Aveti probe ca persoana respectiva a dat spaga?B-)
Nu stiu in ce faza procesuala sunteti, pentru ca nu faceti vorbire de acest aspect, insa trebuie sa solicitati o expertiza la nivelul Institutului Mina Minovici care sa stabileasca , avand in vedere actele de care aminteati, daca ingrijirile medicale stabilite ulterior, au legaura de cauzalitate sau nu cu accidentul din data respectiva.Angajati avocat, pentru ca sunt mai multe aspecte de discutat si de vazut cu actele in fata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
albertokurtyan a scris:

Depinde, de exemplu pentru o simpla arcada sparta se dau 14 zile.
Unii ar zice ca este o simpla zgirietura.
Unii au o simpla contuzie la cap ... si dupa 3 zile sunt in cosciug.

Deci ... depinde !
Daca suspectezi o frauda ... fa plingere imediat la directorul IML impotriva medicului si reclama numarul de zile de ingrijiri.
Urgent ! Si mergi la procuror si fa plingere imediat!
Poate reusesti sa mai repari ceva.
De regula, doctorii acopera infractiunile doctorilor iar evaluarea numarului de zile necesare de ingrijiri nu este o stiinta exacta.

Alberto Kurtyan

Nu exista nici o arcada sparta , nici o zgarietura , Nici o vanataie , NIMIC , doar persoana respectiva incearca sa se interneze in mod abuziv mituind cadrele medicale sa poata sa stea in spital ,iar mai apoi sa isi poata scoate acest act de la spital cu numarul de zile spitalizare incercand sa adauge la IML separat fata de prima verificare medicala facuta de politie , in care s-a concluzionat ca persoana aceea minte .