Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia

Buna ziua!
Ma numesc Alida V. si in acum 2 ani am infiat un baietel de la DGASP sect 2.Acum 6 luni m-am casatorit iar sotul meu doreste sa adopte baietelul.Ce trebuie sa faca ?
Buna ziua !
Puteti intra pe www.copilul.ro/.../adoptie/Capitolul_III_Procedura_adoptiei_interne-a683-978.html sau pe www.dgaspcbuzau.ro/etapele%20adoptiei.htm si va informati in acest sens.
Cu stima !
adoptia este un act juridic prin care se nasc raporturi de filiatie si paternitate intre persoane intre care nu existau asemenea raporturi.
adoptia se concretizeaza printr-o hotarare judecatoreasca emisa d einstanta competenta .
astfel, sotual dvs. va trebui sa investeasca instanta cu cererea de adoptie a minorului .
cererea se introduce la tribunalul in a carui raza teritoriala domiciliaza cel ce adopta .

cererea se depune la registratura tribunalului .
este recomandat sa va angajati un avocat .
Roxana alina Stancu , Avocat