avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia

Buna ziua!
Ma numesc Alida V. si in acum 2 ani am infiat un baietel de la DGASP sect 2.Acum 6 luni m-am casatorit iar sotul meu doreste sa adopte baietelul.Ce trebuie sa faca ?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:50, 15 Martie 2010
Buna ziua !
Puteti intra pe www.copilul.ro/.../adoptie/Capitolul_III_Procedura_adoptiei_interne-a683-978.html sau pe www.dgaspcbuzau.ro/etapele%20adoptiei.htm si va informati in acest sens.
Cu stima !
adoptia este un act juridic prin care se nasc raporturi de filiatie si paternitate intre persoane intre care nu existau asemenea raporturi.
adoptia se concretizeaza printr-o hotarare judecatoreasca emisa d einstanta competenta .
astfel, sotual dvs. va trebui sa investeasca instanta cu cererea de adoptie a minorului .
cererea se introduce la tribunalul in a carui raza teritoriala domiciliaza cel ce adopta .

cererea se depune la registratura tribunalului .
este recomandat sa va angajati un avocat .
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
Roxana alina Stancu , Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ar putea partenerul meu de viata sa-mi infieze fetita? violeta g violeta g Am o fetita de 9 ani dintr-o relatie anterioara. Fetita imi este incredintata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva. Deoarece actualul meu partener ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate janina drula janina drula un major poate introduce actiune in stabilirea paternitatii,avand in vedere ca a rezultat ca urmare aunei rel extraconjugale, el fiind trecut pe numele sotului ... (vezi toată discuția)
Adoptie tanar 23 ani AlinaDumitrache AlinaDumitrache Am un baiat de 23 ani dintr-o casatorie anterioara pe care actualul meu sot vrea sa il adopte. Ne-am casatorit anul acesta, dar am trait in concubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)