Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum scot un duplicat de pe actul de proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum scot un duplicat de pe actul de proprietate pierdut?

Locuinta a fost cumparata prin I.C.V.L centrul 6 in 1978 si a fost data in folosinta in 12.04.1979. Precizez ca locuintei nu i s-a facut cadastrul si intabularea. Originalul actului de proprietate a fost pierdut. Ce putem face? Cum putem face rost de o copie legalizata sau un inlocuitor al actului de proprietate? Actele pe care le mai avem sunt planul apartamentului,contractul de imprumut de la C.E.C prin care s-a realizat cumpararea locuintei,proces verbal de predare-pleluare-receptie a locuintei,o decizie de la ICVL ce dovedeste existenta titlului de proprietate si o adeverinta de cand s-a dat casa in folosinta unde sunt mentionati proprietarii. As dori un raspuns cat mai explicit cu toate formalitatile pe care trebuie sa le indeplinim pentru a face rost de un inlocuitor al actului de proprietate original. Cu multumiri,Mihaita Elena
Va puteti adresa cu o cerere catre ICVL prin care sa solicitati eliberarea duplicatelor la contractul de vanzare-cumparare si procesul verbal de predare-primire a locuintei. Tot aceasta institutie va elibereaza si adresa de achitare integrala, daca imobilul a fost cumparat in rate.
ICVL-ul cred ca are sediul langa Libraria Eminescu, la Universitate.