Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Actiune in contencios-administrativ- parat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Actiune in contencios-administrativ- parat DGFP-competenta in solutionare-cautiune

Buna ziua.
Am contestat la tribunal o decizie de impunere si un raport fiscal emis de catre DGFP impotriva societatii noastre.Suma contestata este peste 500.000 roni, astfel ca tribunalul si-a declinat competenta in favoarea Curtii de Apel. Am cerut, concomitent cu depunerea cererii la tribunal si suspendarea actului administrativ-fiscal, cu atat mai mult cu cat s-au luat masuri asiguratorii ( poprirea conturilor si sechestru asigurator). Se poate suspenda actul administrativ pana la solutionarea in fond a cererii, fara depunerea cautiunii de 10% prevazuta de Codul de procedura fiscala, daca in drept ne motivam pe art.15 din Legea 554/2004, nu pe art.14 din aceeasi lege. Am realizat procedura prealabila prev.de art.7 din legea contenciosului administrativ. Este o practica judiciara in acest sens(suspendare fara cautiune)? Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc.
Minodora Sorian, Consilier juridic
Buna ziua !
Consider ca se poate solicita suspendarea actul administrativ fara depunerea cautiunii. De asemeni , avand in vedere cele prezentate, cred ca era mai bine sa solicitati suspendarea executarii actului pe calea unei actiuni separate, in temeiul art.15, al.(1), teza a II a din legea 554/2004 actualizata.
Cu stima !
Multumesc foarte mult. Tribunalul si-a declinat competenta. Acum asteptam citatie de la Curtea de Apel. Exista jurisprudenta in acest sens ( reiterarea actiunii fara cautiune)?
Cu respect!