Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu expirat

La infiintarea firmei, in anul 2008, am incheiat un contract de comodat pentru sediul firmei cu o persoana fizica.Durata contractului este de 3 ani.De ce apar la Registrul Comertului cu sediul expirat?Ce demersuri trebuie sa fac?
Duceti-va si depuneti inca o data contractul. Poate e o eroare de inregistrare
Cel mai simplu ar fi sa intrebati la registrul comertului.
Singura explicatie logica ar fi ca proprietarul a reziliat unilateral contractul (conform clauzelor contractuale) si a mentionat rezilierea la ORC.

Improbabil, dar posibil.

Mai probabil este ca referenta responsabila a inregistrat eronat data expirarii, in loc de 3 ani a inregistrat 1 an.
Se rezolva repede, fara bani.
O simpla cerere de rectificare, prin posta, email sau fax.

Alberto Kurtyan
Eu recomand sa mergi personal la ORC si sa faci o cerere de indreptare eroare materiala.

Chiar daca, cobtractul de comodat a fost reziliat unilateral ORC nu putea sa reduca aceasta perioada decat in baza hotararii AGA si cu precizarea noului sediu.