Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani

Intrebare: anterior intrarii in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani, sunt obligata sa efectuez toate cele 126 de concediu pre-post natal? Am nascut pe 28 ianuarie 2010, pana in prezent am efectuat 59 de zile (26 ianuarie 2010 - 15 martie 2010) din cele 126 si intentionez sa intru in cel de crestere a copilului pana la doi ani incepand cu 01 aprilie 2010.
Imi interzice vreo lege acest lucru?
Care sunt actele normative care reglementeaza acest tip de concediu / indemnizatie in afara de L 19/2001?
Va multumesc anticipat.
Trebuie sa terminati cele 126 zile.
Nu inteleg de ce va deranjeaza acest lucru intrucat perioada este platita cu 85%.
trebie sa efectuati minim 43 de zile postnatal...mai devreme nici nu va primeste dosarul..
Care sunt prevederile legale unde este stipulata obligatia de a efectua cele 126 de zile?
Nu este nicaieri prevazuta aceasta obligatie .. singura obligatie este sa efectuati cele 42 de zile de concediu postnatal ... art.17 din OUG nr.96/2003.