avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani

Intrebare: anterior intrarii in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani, sunt obligata sa efectuez toate cele 126 de concediu pre-post natal? Am nascut pe 28 ianuarie 2010, pana in prezent am efectuat 59 de zile (26 ianuarie 2010 - 15 martie 2010) din cele 126 si intentionez sa intru in cel de crestere a copilului pana la doi ani incepand cu 01 aprilie 2010.
Imi interzice vreo lege acest lucru?
Care sunt actele normative care reglementeaza acest tip de concediu / indemnizatie in afara de L 19/2001?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:34, 15 Martie 2010
Trebuie sa terminati cele 126 zile.
Nu inteleg de ce va deranjeaza acest lucru intrucat perioada este platita cu 85%.
trebie sa efectuati minim 43 de zile postnatal...mai devreme nici nu va primeste dosarul..
Care sunt prevederile legale unde este stipulata obligatia de a efectua cele 126 de zile?
Nu este nicaieri prevazuta aceasta obligatie .. singura obligatie este sa efectuati cele 42 de zile de concediu postnatal ... art.17 din OUG nr.96/2003.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere si ingrijire copii conditie 126 de zile concediu maternal? tteo23 tteo23 Buna ziua Am o problema cu angajatorul . Pune conditia ca sa intru in concediul de crestere si ingrijire copil dupa ce fac 126 de zile de concediu post ... (vezi toată discuția)
Prenatal Lasa Lasa Este obligatorie luarea celor 126 de zile de concediu pre si post natal. Sau doar cele 42 de zile de concediu de lauzie. Multumesc (vezi toată discuția)
Concediu postnatal imolla imolla buna ziua as dori sa stiu daca in cazul in care din cele 126 de zile de concediu pre si postnatal s-au efectuat inanite de asterea copilului doar 60, ... (vezi toată discuția)