Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ping-pong intre ITM si CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ping-pong intre ITM si CAS

Buna ziua.Am fost azi si m-am interesat in ce mod imi pot obtine banii pe care firma nu mi i-a dat pe concediul de risc maternal si prenatal, unde si cum imi pot depune reclamatiile.Insa mare lucru nu am inteles, am fost pasata precum o minge de ping-pong intre cele doua unitati.Amandoua sustin ca e de competenta celuilalt.Mie mi s-a parut logic si normal sa se ocupe CAS de aceasta situatie, caci din cate am inteles concediile mele trebuiau depuse la ei si nu la ITM, si ei sunt cei care sunt de fapt platitorii, dar prin intermediul firmei.Ma gandeam sa mai fac maine dimineata un drum, sa merg direct la biroul juridic, si sa imi spun pasul acolo.TOtodata as dori sa stiu daca as putea cere acolo sa-mi spuna cineva daca socotelile privind banii sunt corecte, deoarece patronii mei sustin ca au sa-mi dea mai putini bani decat am calculat eu dupa cum spune legea ca trebuie calculat.Va rog sa-mi spuneti daca are rost sa bat drumul, si daca pot cere aceste calcule acolo.Va multumesc
Reclamatiile privind neplata concediilor medicale se depun la Casa de asigurari de Sanatate si nu la ITM.
Mda, asa ma gandeam si eu, doar ca domana de acolo mi-a zis foarte senina, ca ei nu au nici o treaba cu faptul ca eu nu mi-am primit banii, si ca tot ce tine de venituri se reclama la ITM.Multumesc mult pt interesul acordat.
De ITM tine doar neplata drepturilor salariale ... faceti sesizare catre ambele institutii in acelasi timp si veti primi un raspuns.
In cazul in care va nemultumeste raspunsul primit aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata.
Buna ziua din nou.Cred ca nimic pe lumea asta nu este mai prost organizat decat legile in tara noastra.Ma scuzati pentru cum ma exprim, dar eu una nu mai inteleg pentru ce se mai fac legi in tara asta atata timp cat nimeni nu le respecta.Ieri am fost pasata de la ITM la CAS.Cand credeam ca directoarea de la ITM mi-a dat solutia magica pentru a avea si eu o sansa sa imi obtin banutii cuveniti, azi la CAS m-am izbit de alte raspunsuri cel putin ciudate...Mi s-a explicat ca eu nu am nici un drept sa stiu situatia mea legat de concediile mele, ca aceste treburi se discuta cu angajatorii, si ca degeaba voi depune reclamatie, pentru ca nu se va rezolva.Si mi s-a sugerat sa angajez un avocat...Ma intreb eu atunci, pentru ce mai exista atatea legi daca tot nu putem beneficia de ele?De unde sa-mi permit eu avocat acum, cand nu am avut bani nici macar de bilet de autobuz, am mers pana la ei pe jos aproape 2 km, cu burta pana la gura...Se pare ca pot muri de foame impreuna cu copilul meu, si nu intereseaza pe nimeni.Am cerut sa-mi spuna daca s-au depus concediile medicale...au zis ca da, pe ianuarie, si ca pentru februarie mai e timp pana pe 25 martie...pai eu din cate am inteles,, aceste documente se depun pana in 5 a lunii urmatoare, nu pana in 25...Si daca astept pana pe 25 ce voi rezolva?Nimic.Daca merg la ITM sa cer sa vad statul de plata care din cate stiu eu se depune tot pana la acea data, ma vor refuza si ei, spunand acelasi lucru, cum ca eu ca si angajata nu pot cere asa ceva.Probabil ca pe acel stat de plata va figura o anume suma, cu o semnatura oarecare, dar asta fara sa fi semnat eu si fara sa primesc vreun ban...
Nu stiu efectiv incotro sa ma mai indrept...ma gandeam sa depun totusi o reclamatie la biroul juridic la CAS, pt ca banuiesc ca un raspuns tot trebuie sa-mi dea...ce ma sfatuiti?va rog din suflet sa-mi raspundeti, pentru ca nu stiu ce sa mai fac...
Si poate ma puteti lamuri, daca ii dau in judecata, cam cat dureaza un proces legat de problema mea, si daca se poate cere ca onorariul avocatului sa fie achitat tot de ei...
Depuneti o cerere catre ITM prin care le solicitati eliberarea unei copii de pe acel stat de plata ... se va plati o taxa de 0,5 lei/pagină , potrivit Ordinului nr. 1323/26.05.2009