Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... comunicarea proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

comunicarea proces verbal contraventie

salut. am si eu o intrebare. exemplu: avem un proces verbal de contraventie. Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului, sau prin inmanare, conform OG 2/2001.
acum daca contravenientul are dubla cetatenie, are domiciliul in strainatate, dar are si o prorietate in romania . unde se va comunica procesul verbal. se afisaza cumva la proprietatea din romania? si dak da in baza carui act normativ, pt k OG / 2001 privind regimul juridic al contraventiilor nu prevede exact. procesul verbal se intocmeste in lipsa contravenientului si nu se poate inmana.
Multumesc!
dragutz, utilizator
OG nr 2/2001 Art 16 (1-1) In cazul contravenientilor cetateni straini,persoane fara cetatenie sau cetateni romani cu domiciliul in strainatate,in procesul verbal vor fi cuprinse si urmatoarele date:seria si numarul pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat,data eliberarii acestuia si statul emitent

Beneficiarul PV sa rememoreze documentul cu care s-a legitimat agentului constatator si va cunoaste adresa la care va fi comunicat PV
Procesul verbal,va fi trimis prin posta la domiciliul din Romania al contravenientului.
Contetstarea acestuia trebuie facuta in termen de 15 zile de la data comunicarii prin posta.
~ Conținut șters la cerere ~
dap.... toate astea sunt adevarate , dar nu rezolva cu nik ceea ce eu intrebasem.
... revenim . contravenientul se legitimeaza cu pasaport.in pasaport nu e domiciliul.
de fapt persoana in cauza nu are domiciliul in romania. are doar o proprietate imobiliara in romania care e si obiectul contraventiei.
acum procesul verbal se poate intocmi in lipsa, dar intrebarea mea era daca proprietatea respectiva se poate asocia domiciliului, de exemplu dak procesul verbal se considera comunicat prin afisare la aceasta proprietate.
dak nu cum?
~ Conținut șters la cerere ~